גלאוקומה - שיטות הטיפול החדשניות ביותר
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

גלאוקומה - שיטות הטיפול החדשניות ביותר 

מאת   08/07/2016 |  נצפה 2173 פעמים

מהי גלאוקומה?

גלאוקומה היא רגישות נוירולוגית של עצב הראייה ללחץ תוך עיני. המחלה מתאפיינת בניוון הדרגתי של תאי עצב הראייה. 

מכיוון שהניוון מתקדם מן השוליים למרכז ואינו פוגע בחדות הראייה, אלא מצר את שדה הראייה, המחלה לא מורגשת עד שלא קיימת פגיעה משמעותית. 

הנזק שנגרם מגלאוקומה הוא בלתי הפיך והיא עדיין הגורם השני בעולם לעיוורון, לכן אבחון גלאוקומה הוא הדרך הטובה ביותר למנוע את נזקיה.

איך מאבחנים גלאוקומה?

האבחון הראשוני נעשה אצל רופא עיניים בבדיקה שגרתית של חדות הראייה, הרחבת האישונים וטונומטריה (בדיקת לחץ תוך עיני)

בדיקות נוספות ומעמיקות יותר המשמשות לאבחון ולמעקב הן בדיקת שדה ראייה, צילום תלת מימדי של עצב הראייה וסריקה ממוחשבת. הסריקה הממוחשבת (OCT) משמשת גם כאמצעי מעקב מצוין אחרי התקדמות הגלאוקומה.

הטיפול בגלאוקומה

הטיפול בגלאוקומה מתייחס לסוג הגלאוקומה, שלב התפתחות המחלה והתאמה אישית למטופל ולאורח חייו.

גלאוקומה היא קבוצת מחלות אך קיימים שני סוגים עיקריים שהטיפול בהם שונה.

גלאוקומה זווית צרה - גלאוקומה הנגרמת מחסימת תעלות הניקוז של העין. גלאוקומה זו היא או כרונית או מתבטאת בהתקף אקוטי שהוא מקרה חירום רפואי ויכול לגרום לנזק רב לראייה. 

הטיפול בגלאוקומה זווית צרה הוא באמצעות לייזר YAG - יוצרים חור קטן בקשתית המשמש מעין שסתום השוואת לחצים בין החלק הקדמי לבין החלק האחורי של העין. הטיפול נקרא אירידוטומיה והוא ניתן הן כטיפול למחלה עצמה והן כטיפול מונע לחשודים לגלאוקומה של זווית צרה - טיפול היכול למנוע כליל את נזקי המחלה.

גלאוקומה זווית פתוחה היא המקרה השכיח יותר ונובעת מהפרת האיזון בין ייצור הנוזל התוך עיני לניקוזו מהעין דרך רקמת הסינון. היעדר האיזון יוצר לחץ תוך עיני גבוה המסכן את עצב הראייה.

הטיפול בגלאוקומה פתוחת זווית מתמקד בשיפור הניקוז של הנוזל התוך עיני. קיימים מספר סוגי טיפול:

טיפול תרופתי בטיפות/ כדורים המונעים היווצרות לחץ - זהו טיפול לא פולשני אך מחייב נטילה קבועה של תרופות שעלולות לגרום לתופעות לוואי.

טיפול בלייזר SLT - יצירת אפליקציית לייזר על איזור ניקוז הנוזל התוך עיני - זהו טיפול חדשני הניתן בדרך כלל כשהטיפות אינן עוזרות או מספיקות כטיפול חלופי או נוסף, אך יכול לשמש גם כטיפול ראשוני לגלאוקומה שאינה מתקדמת. יעילותו דומה ליעילות התרופות והוא אינו דורש מחוייבות מתמדת. ניתן לחזור עליו מספר פעמים.

טיפול ניתוחי - כשהטיפול התרופתי ו/או הטיפול בלייזר אינם מספיקים והנזק הנגרם לראייה מתקדם כדאי לפנות לטיפול הניתוחי הקלאסי - ניתוח סינון (טרבקולקטומי) - יצירת מוצא חדש לנוזל התוך עיני.

ישנם מקרים שבהם מושתלת צינורית כנקז לנוזל התוך עיני.

פתרון ניתוחי חדש הוא ניתוח טרבקטום - ניתוח זעיר פולשני הנעשה דרך חתך הדומה לחתך ניתוח הקטרקט (ולכן גם מהווה אפשרות מצויינת לניתוח משולב). בניתוח זה מוסר חלק מרקמת הסינון בעין וכך מתאפשר ניקוז טוב יותר של הנוזל התוך עיני.

ההחלטה על הטיפול נעשית על ידי רופא מומחה לגלאוקומה והמטופל עצמו ולוקחת בחשבון את מצבו הרפואי, מידת התקדמות המחלה, גילו, אורח החיים שלו והעדפותיו. 

 

 

ד"ר אודרי קפלן-מסאס מנהלת המרכז לקטרקט וגלאוקומה בת"א. מטפלת ומנתחת חולי קטרקט וגלאוקומה בשיטות המתקדמות ביותר. ניהלה את תחום הגלאוקומה בבי"ח אסף הרופא. האתר של ד"ר קפלן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה