אירועי קרב, הלם קרב, PTSD לא מאובחן ושימוש בסמים, אלכוהול והימורים.
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אירועי קרב, הלם קרב, PTSD לא מאובחן ושימוש בסמים, אלכוהול והימורים. 

מאת   26/04/2016 |  נצפה 2511 פעמים

עשרות שנים של אירועי לחימה, קרבות, מבצעים ומלחמות חשפו עשרות אלפים מחיילי הצבא למראות קשים של פציעה, הרג, אובדן וטראומה. גם אם בשנים האחרונות אפשר לראות בשינוי קל בשיעורי הפניה העצמית לקבלת עזרה נפשית, עדיין עשרות אלפי בוגרי השרות הצבאי כובשים בליבם את מצוקתם ומראות הזועה אליהם נחשפו.

האופי המאצואיסטי של הגבר הישראלי, בשרות הצבאי של שנות השישים, שבעים ועד ימינו, יצר התנהגות המשדרת כלפי חוץ קשיחות, התגברות, מחוספסות והמשך ניהול החיים שבשיגרה.

לעיתים רבות החיספוס הגברי המזוהה כל כך עם החייל הצברי הישראלי, מנע מהחייל מלשתף בחוויותיו ובחולשותיו גם את הקרובים לו ביותר במשפחתו ובחבריו.

אירועי דחק, הנגרמים בשל אירועי טראומה, באים לידי ביטוי דומה כתוצאה למצבי קיצון אליהם נחשף האדם. אירוע זה יכול להיות בעקבות פציעתו של האדם, חשיפתו הקשה לפגיעה באחר, תחושה של איום קיצוני על חיו ואו על שלמותו הפיזית וגם אם היה עד לפגיעה זו באחר. פוסט טראומה יהיה מצב בו הסימפטומים לאירועים אלו נמשך ברציפות מעל לשלושים ימים, ומלווה באשכול תגובות מוכר לאנשי המקצועות בטיפולי הנפש. חשוב שאקדים ואומר, באירועי דחק ובתגובות להם, אין הבדל מהותי אם האירוע היה אירוע מלחמתי, תאונת דרכים, פגיעה התעללותית פיזית או מינית ואירועים דחק רבים ואחרים. בכל מצבי הקיצון הללו יכולים להיווצר משקעי נפש ומצוקות הגורמים לתגובות פוסט טראומטיות. כתבתי על כך ארוכות בספרי "טראומה התמכרות וטראומה" (2010).

הפגיעה הנפשית בעקבות אירועי לחימה אלו, יצרה פעמים רבות אפקטים פוסט טראומטים המתבטאים בקשיי שינה, אטימות רגשית, בושה, תחושות אשם, חרדות מוסוות, תחושות דיכאון וחרדה.

הנפש של אותם חיילים נפגעי אירועי טראומה, ידעה לשרוד כל עוד מצבו של החייל איפשר זאת, אולם בהמשך חיו, הובילה נפשו המיוסרת של החייל המשוחרר, למציאת "עזרה עצמית" Self Maddication"  על ידי שתית אלכוהול מוגזמת, פניה לשימוש בסמים, ופניה לריגושים המושגים על ידי הימורים.

אנשים רבים מקרב בוגרי השרות בצבא המגיעים אלי לקליניקה, לא מכירים את הקשר הסיבתי הקושר את אירועי הראומה אליהם נחשפו בצבא, לפניתם לשימוש בסמים או בהימורים בהמשך חייהם. רבים שכאלו אני מכיר ממפגשים עם אנשים בשנות החמישים והשישים לחייהם, המגיעים בפניה לקבלת עזרה בבעיות שונות של התמכרות שפיתחו עם השנים.

לחיילים המשוחררים, לבני המשפחות העדים לקשיי השינה, להתקפי הזעם, לפניה להימורים ולשימוש בסמים, אמליץ. גשו לקבל סיוע נפשי מקצועי. ההימורים והשימוש בסמים הינתוצאה לסבל נפשי מוסתר, מודחק וממושך. יש מזור, גשו לקבל עזרה.

 

 

פל 0544946034, עמיר פירני קב"ן במילואים, מחבר הספר "טראומה התמכרות וטראומה".

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה