מסוי תרומת ימי חופשה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מסוי תרומת ימי חופשה 

מאת   06/04/2008 |  נצפה 4664 פעמים
בנה של עובדת בחברתנו זקוק להשתלת כליה. לשם כך, הוקמה עמותה, שייעודה גיוס כספים למטרה האמורה.

יש מעובדינו, המוכנים לתרום - לטובת העניין האמור - את שוויים של ימי חופשה אחדים, מתוך מאגר ימי חופשה שלהם. במקביל - תעביר החברה לעמותה את כספי התרומה (עלות המעביד שנחסכה עם מחיקה מיתרות ימי חופשה).

השאלה היא:

האם אפשר "למחוק" מיתרת ימי החופשה של העובדים את מספר ימי החופשה שתרמו; וזאת, ללא חיוב העובדים במס (ובלי לעשות פדיון חופשה) ?


יניב גבריאל משיב(*):

פקודת מס הכנסה מטילה מס - גם על הכנסה אשר נבעה לעובד ואשר העשירה את משאביו הכלכליים, וגם על הכנסה שהוא בעל זכות השימוש בה.

בעניין שהובא לפנינו הורו העובדים למעביד לתרום את ימי החופשה המגיעים להם, ובכך ביצעו "שימוש בהכנסה". לפיכך, על אף שבפועל לא נתקבלו הכספים בידיהם של העובדים לצורך חיובם במס, הם ייחשבו עדיין לבעלי ההכנסה; והפניית הכספים לאפיקים אחרים איננה פוטרת אותם מתשלום מס (לעניין זה, ראה עמ"ה 27/71 בעניינו של דוד לביא).

כלומר, גם אם נותן התקבול לא היה חייב לנותנו וגם אם התקבול נובע מרצונו הטוב של הנותן ולא מכוח חובה משפטית - אין באלה כדי לשלול את אופיו של התקבול כהכנסה.

אם העמותה היא מוסד ציבורי, כמשמעותו בסעיף 9(2) לפקודה; ואם יתקיימו התנאים, הנקובים בסעיף 46 לפקודה - יוכלו העובדים לקבל זיכוי של %35 ממס מסכום התרומה.

לצורך חיוב העובדים במס, יקים המעביד במערכת השכר רכיב שהוא "הכנסה זקופה" ויחייבם במס מלא בגין ההכנסה הרעיונית שנצמחה להם.

במקביל יקטין המעביד את יתרת ימי החופשה העומדים לזכות העובדים, כאילו שילם להם "תמורת ימי חופשה". יש לשים לב, כי לפעולה דלעיל אין השפעה על "עלות המעביד"; שהרי אין מדובר ברכיב שכר שהוא תשלום, אלא ברכיב שהוא "הכנסה זקופה".
יניב גבריאל, הוא מומחה מס אשר שימש בעבר כיועץ מיוחד לרשות המיסים בישראל בנושאי מיסים ושינויי חקיקה.

יניב גבריאל,משמש כמנהל וכבעלים של המכללה למיסים ולחשבונאות.

פרטים נוספים בטלפון (רב קווי) 1-700-700-088 או בכתובת המכללה : http://www.taxcollege.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה