ניתוחי שקד שלישי - כיצד הם נעשים ולאיזו מטרה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

ניתוחי שקד שלישי - כיצד הם נעשים ולאיזו מטרה 

מאת   29/01/2016 |  נצפה 2443 פעמים

אדנואיד, או בשמם הנפוץ יותר – "שקד שלישי" נמצאים בחלקו העליון של הלוע, בסמוך לפתחים של תעלות האוורור באוזניים. ממש כמו השקדים, מהווים אדנואידים חלק לבתי נפרד ממערכת החיסון ומסייעים לצבור חיידקים וחומרים מזהמים שנכנסים לגופנו. האדנואידים מורגשים בבירור רב יותר אצל ילדים מאשר אצל מבוגרים. עם השנים גודלם של האדנואידים קטן בצורה הדרגתית.

במקרים שבהם האדנואיד גדול מהרגיל עשויה התופעה להשפיע על דרכי האוויר בצורה שתתבטא בחסימה ובקשיים בנשימה. במקרים כאלה יורגשו תועפות לוואי ובהן נחירות וייצור מוגבר של נזלת וליחה. תופעות אלו עלולות לגרום להתקפים פתאומיים של קוצר נשימה. אם אתם מבחינים שילדיכם ישן רק עם פה פתוח לאורך תקופה ממושכת, יכול הדבר להעיד על שקד שלישי מוגדל ומומלץ להיוועץ במומחים לצורך מתן פתרון לבעיה. האדנואיד המנופח עלול להוביל להיווצרות מחלות אוזניים, בעיות בסינוסים וכן בעיות בדרכי הנשימה ומנהרות האף.

ניתוחים להסרת השקד השלישי לא ממליצים לילדים מתחת לגיל שנה, אך הם נפוצים מאוד בקרב ילדים גדולים יותר - בעיקר בטווח הגילאים שבין שנתיים עד ארבע שנים. התהליך הכירורגי מתבצע בהרדמה כללית באמצעות מסכה או בהזרקה. הבחירה באשר לאופן ביצוע ההרדמה תלויה בשיקול דעתם של ההורים ובגיל של המטופל. הניתוח יתבצע דרך הפה וללא ביצוע של חתכים. בניתוח יוסר האדנואיד ששוכן ברירית הלוע. לאחר התהליך יועבר המטופל להתאוששות ולאשפוז בבית החולים שיארך בין כמה שעות בין כמה שעות לכמה ימים – תלוי במצבו ובשיקול דעתו של הצוות הרפואי. בימים שלאחר הניתוח צפויות תופעות לוואי קלות הכוללות בין היתר כאבים בחומרה קלה או בינונית, כאבי גרון וקשיים בבליעה. במקרים קיצוניים עשוי לצוץ שינוי באופן הדיבור של המטופל – שינוי זה הינו זמני בלבד והוא צפוי להסתדר בשבועות שלאחר הניתוח.

תקופת ההחלמה מהניתוח צפויה לארוך עד שלושה ימים שבהם על הילד להישאר בביתו ולהימנע מביצוע כל פעילות. במהלך כל תקופת ההחלמה מומלץ להקפיד במיוחד על שתיית נוזלים קרים עד פושרים ולהימנע מנוזלים חמים. מומלץ למטופל לצרוך מזון רך בלבד ולא חם. אם מורגש חום של יותר מ-38 מעלות במהלך השיקום מומלץ להיוועץ ברופא או באחות במהירות רבה ככל שניתן.

אין מה לפחד מניתוח להסרת שקד שלישי. אם זקוקים לו כדאי לעשותו ואפשר להתאושש ממנו בתוך זמן קצר. מקווים שעזרנו להפיג במעט את החששות, שכן ידיעה על מה שעומדים לעבור תמיד עוזרת ומועילה. והעיקר הבריאות!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה