מהי קבורה אזרחית?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהי קבורה אזרחית? 

מאת   10/12/2015 |  נצפה 2662 פעמים

חוק משנת 1996 מעגן את זכות האדם לקבורה לפי רצונו ומצפונו ומספק אלטרנטיבה למי שאינו מעוניין בקבורה מסורתית. במאמר הבא נציג את עיקרי החוק ונבין כיצד מתנהל טקס קבורה מן הסוג הזה

קבורה בישראל נעשית ברובה על ידי גופים דתיים, אך יש גם אפשרות של קבורה אזרחית. זהו הליך חילוני המעוגן בחוק משנת 1996 ובו נקבע כי כל אדם זכאי לקבורה לפי רצונו ומצפונו. אלו הנקודות המרכזיות ועיקרי החוק:

א. בית עלמין אזרחי חלופי - לפי החוק, אדם זכאי להיקבר על פי השקפתו ותפיסת עולמו גם בבית עלמין אזרחי חלופי שלא שייך למועצות הדתיות. כדי להבטיח קבורה כזו ניתן לציין זאת בצוואה או בכל דרך אחרת.

ב. שמירת כבוד המת - החוק מחייב לערוך טקס חילוני של קבורה אזרחית תוך שמירה מלאה על כבוד המת. לא ניתן לבצע טקסים שאינם עולים בקנה אחד עם הוראות החוק וכלליו. מטרת הסעיף הזה בחוק היא למנוע מצב בו טקסי קבורה מבוצעים בצורה לא אחידה או מכובדת.

ג. הקצאה שטח - החוק מחייב להקצות שטח לבית עלמין חלופי בכל מקום שבו נפתח בית קברות מסורתי. עד חודש מרץ 1996 ניתן היה לבצע את הקבורה רק בקיבוצים או במקומות אחרים, אך מאז ניתנת הקצאת שטח ברורה בבתי עלמין באיזורים שונים ברחבי הארץ. יתרה על כך, לפי החוק בתי העלמין בהם מוקצה שטח לטובת קבורה חילונית חייבים להיות במרחקים סבירים אחד מהשני. החוק גם מחייב הקצאת שטח מיוחד עבור הקבורה החילונית בעת הרחבת בתי עלמין קיימים.

אופיו של טקס קבורה חילונית

קבורה אזרחית הידועה בכינויה גם "קבורה חילונית" מבוצעת תוך שיתוף פעולה מלא עם בני משפחתו של נפטר. היות ומטרת הקבורה היא בראש ובראשונה להביא לידי ביטוי את השקפת עולמם של בני המשפחה והנפטר, ניתנת הזדמנות לכבד את המת בטקס ראוי ומרגש. ניתן להתייעץ עם חברות המספקות את השירותים בבתי עלמין שונים ברחבי הארץ ולברר על אופיו של הטקס החילוני המקובל.

מבחינה בירוקרטית, סידורי קבורה אזרחית כוללים סיוע בבחירה והתאמת אופי וצורת הקבורה עבור הנפטר ובני המשפחה. לאורך התהליך מלווים אנשי מקצוע את בני המשפחה ועוזרים להם לארגן טקס הלוויה. אפשר גם לתאם טיפול בנושאים הטכניים, ברגישות ובמקצועיות מלאה.

חשוב לציין כי מלבד חילונים או יהודים שמתוך בחירה אישית לא רוצים להיקבר על פי ההלכה, החוק לקבורה אזרחית-חלופית נועד גם להסדיר את קבורתם של נפטרים מקבוצות נוספות. בקבוצות אלו נכללים חסרי עדה דתית מוכרת ויהודים שאינם יכולים להיקבר על פי ההלכה בשל נסיבות מותם או סיבות הלכתיות אחרות. מכאן נובעת חשיבותו האמיתית של החוק ולכן ברור מדוע כדאי להכיר את האופי המשפטי שלו.

שיר לוי  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה