סרבנות גט - הבעיה ופתרונות אפשריים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

סרבנות גט - הבעיה ופתרונות אפשריים 

מאת   14/10/2015 |  נצפה 2447 פעמים

מהי סרבנות גט?

כדאי לדעת שתופעת סרבנות הגט כוללת גם מקרים שבהם נשים מסרבות לשתף פעולה עם הבעל המבקש להתגרש אולם מהותה המרכזית של התופעה היא בנשים מסורבות גט. תופעת סרבנות הגט יכולה לנבוע מסיבות שונות אולם חשוב להבין ששורש העניין טמון בגישה ההלכתית לנישואין ולגירושין שלפיה – על הגבר להסכים למתן גט לאשתו ושבמקרים מסוימים הוא יכול לסרב או להטיל קשיים תוך התבססות על עניינים מהותיים או בלתי מהותיים.

בין הסיבות שבגינן נשים עלולות למצוא את עצמן מסורבות גט ניתן למצוא:

חשוב לשים לב שתופעת סרבנות הגט איננה משמעותית ורלוונטית אך ורק בקרב אנשים דתיים או מסורתיים. בשל חוקי מדינת ישראל בנושאי נישואין וגירושין יש בכך כדי להשפיע גם על חילוניים גמורים, כולל כאלו שנישאו בחו"ל, וכלל לא עברו דרך הרבנות. יש בכך כדי להשפיע למשל על האפשרות להינשא בעתיד, על האפשרות להביא לעולם ילדים שלא יסבלו מתופעות קשות מבחינה חברתית או מבחינות נוספות (מושג ה"ממזרים" למשל, שמכניס תחתיו ילדים חדשים של אישה שגירושיה לא הוסדרו כהלכה).

סנקציות לפתרון הבעיה

בשל הסבל הרב שנגרם לנשים מסורבות גט, הוכנסו לשימוש כמה סוגים של סנקציות שנועדו לשכנע את הבעל לחדול מסירובו. חשוב לומר שלעיתים הסירוב איננו מהותי, וניתן לשכנע את הבעל להשלים את התהליך בקלות יתירה תוך שימוש בטיעונים הלכתיים, מוסריים או אחרים. לעיתים אחרות יש צורך להפעיל צעדים כגון:

אפשר לפתור מראש

לסיום הדברים נספר שעם מחשבה ותכנון מראש ניתן לעיתים למנוע מלכתחילה מצבים רבים של סרבנות גט. בין היתר ניתן לשלב בתהליך הגירושין תהליך גישור ולעיתים אף ייעוץ זוגי. פתרון חשוב לא פחות הוא לחתום לפני החתונה על הסכם ממון או הסכם טרום נישואין שיסדירו מראש גם ענייני פרידה וגירושין עתידיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה