שתי דרכים לשינוי פרדיגמות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

שתי דרכים לשינוי פרדיגמות 

מאת   14/08/2015 |  נצפה 1748 פעמים

במאמר הקודם תיארתי פרדיגמות שנחשפו בתהליך האימון. אך מה קורה לאחר החשיפה? איך אפשר להתמודד איתן ולנטרל את השפעתן? כיצד ניתן לשנות אמונות שניהלו אותנו תקופה ארוכה??

התמודדות עם הפרדיגמות בעזרת תשאול:

 לאחר בדיקה פנימית וחשיפת הפרדיגמה המגבילה, עלינו לערער את "כוחה". שאלו את עצמכם את השאלות הבאות  ובשלבים הבאים:

 

לאחר שנחשפה האמונה המגבילה שמנהלת אותנו ולאחר שמצאנו אמונה חדשה דרך כל שלבי התשאול, הגיעה העת להטמיע בתודעתנו את האמונה החדשה אותה אנו רוצים לאמץ.

ראשית, את האמונה החדשה יש לשנן עוד ועוד כמנטרה. בבוקר כשאנחנו קמים, ובלילה לפני השינה. לכתוב אותה  ולתלות אותה על הקיר, על המקרר, לכתוב על פתק ולשים בארנק, אפשר לאמץ כל רעיון שיגרום לנו להביט בפרדיגמה החדשה ולהחליט שמהיום היא חלק מחיינו. בהתחלה זה יראה לכם מלאכותי ומגוחך אך ככל שתחשפו יותר ויותר לאמונה החדשה, היא תיטמע בכם. בנוסף לכך איספו כל הזמן עדויות מהשטח המוכיחות ומצדיקות את אמיתותה של האמונה החדשה שבניתם. אם האמונה החדשה היא "זוגיות מאפשרת חופש ועצמאות", איספו עוד ועוד סיפורים מהשטח על זוגות שאתם מכירים, או סיפורים ששמעתם על זוגות שערך החופש והעצמאות באים לידי ביטוי אצלם. האמונה שבניתם היא כמו שתיל חדש. צריך להשקותה עוד ועוד בכדי שהיא תצמח תגדל ותיטמע בתודעתכם כעובדה.

התמודדות עם הפרדיגמה בעזרת דמיון מודרך:

אפשרות נוספת לשינוי פרדיגמות היא באמצעות דמיון מודרך. מצאו מקום שקט בבית, שימו מוסיקה נעימה ברקע, עצמו עיניים, נשמו נשימות עמוקות, הרפו את גופכם לחלוטין. חשבו על הפרדיגמה שהגבילה אתכם, חשבו על הצער והכאב הנלווים לחיים המנוהלים על ידי הפרדיגמה הזאת. חשבו על כל הסבל שנגרם לכם עד עכשיו, על ההזדמנויות שהחמצתם. קשרו כאב רב עם הפרדיגמה. היכן הכאב יושב בגופכם? האם בבטן? באזור הלב? בכתפיים? אולי במקום אחר בגוף? איך נראה הכאב? מה צבעו? מה צורתו? האם אתם רוצים להמשיך לחיות אתו? דמיינו איך ייראו חייכם העתידיים אם הפרדיגמה השלילית תמשיך לנהל אתכם. האם אלו החיים אותם אתם רוצים לחיות?

כעת דמיינו אור לבן וזוהר נכנס לגופכם בעת הנשימה. אמרו לעצמכם את הפרדיגמה החדשה שתנהל אתכם מהיום. האור יזרים לגופכם את האמונה החדשה, עם כל נשימה ונשימה האמונה תזרום פנימה ותתפשט בגופכם. היא תזרום ותמלא באור זוהר של אהבה ועוצמה כל תא ותא בגוף. ראו את האור שוטף את מקום הכאב בו האמונה הישנה התיישבה. סלקו את הכאב. עם כל נשיפה דמיינו את הכאב יוצא מפיכם כעשן שחור. חושו את הפרדיגמה החדשה מטהרת את גופכם ונשמתכם. כשהאור ימלא לחלוטין את גופכם, התחילו לדמיין כיצד יראו חייכם בעזרת האמונה החדשה. אילו הזדמנויות יפתחו בפניכם? אילו חיים מלאי הגשמה ואושר יהיו לכם? חושו את האור והאושר זורמים בגופכם. אמרו שוב ושוב מה היא האמונה החדשה שלכם.

גם אם בהתחלה זה יראה לכם מלאכותי ותתקשו להאמין שאמונה זו יכולה להיות חלק מכם, המשיכו שוב ושוב לדמיין אותה, לצפות בחייכם העתידיים המאושרים, לחוש בהשלכות הפרדיגמה החדשה ובכוח הרב שהיא מוסיפה לחייכם. בעת שהאמונה החדשה תהיה חלק מכם, חייכם יתחילו להראות אחרת. השינוי המחשבתי יוביל לשינוי התנהגותי וההצלחה לא תאחר לבוא.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אורלי גולד- ייעוץ ואימון ליחסים וזוגיות.


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה