פטור מניכוי מס במקור לצורך העברת כספים לחול
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פטור מניכוי מס במקור לצורך העברת כספים לחול 

מאת   07/07/2015 |  נצפה 2765 פעמים

בשנים שלאחר משבר הסאב פריים, וכדי לעודד צמיחה, בוחרים מרבית הבנקים המרכזיים בסביבת ריבית נמוכה, ובכך משחררים ומנגישים כספים רבים אשר מחפשים את דרכם במשק. אך מפאת תשואות נמוכות משמעותית בשוק הנדל"ן הישראלי, מחפשים המשקיעים אלטרנטיבות לכספם. אלו המתוחכמים יותר פונים לאפיקי נדלן לא "קונבנציונאליים", ובכך משיגים תשואה עודפת על השוק. רבים אחרים בוחרים להשקיע את כספם בשווקי נדל"ן יציבים בעלי תשואות גבוהות משמעותית מהשוק הישראלי. חלקם אף פונים לאפיק חדש המספק מודל השקעה ייחודי והוא - השקעה בתמ"א 38, או התחדשות עירונית. על כך נרחיב במאמר אחר. 

מה זה פטור מניכוי מס במקור? ומי צריך את זה?

בכל הוצאת כספים מחשבון בבנק ישראלי, לחשבון המתנהל מחוץ למדינה, וכצעד רגולטורי, חייב המחוקק את הבנקים לנכות מס הכנסה במקור, בשיעור הנקוב בחוק. במידה והנהנה הוא צד ג', הרי דרישה זו נשמעת לגיטימית בהחלט. כאשר אני רוכש נכס בחו"ל, הנהנה הוא מעביר הכספים בעצמו, ולכן אין צורך בהוצאת פטור מניכוי מס במקור. ובשל כך, במידה ואני מעביר כספים מחשבוני האישי בארץ לחשבוני האישי בחו"ל אינני מתבקש להמציא פטור כלשהוא. כך גם במקרים בהם המעביר שולח את הכספים לחשבון בנק המשויך לחברה בבעלותו.

אך מה קורה כאשר אני מעביר את הכספים לצורך רכישת נכס בארה"ב למשל, אך הכספים מועברים דרך צד ג', לדוג' מועבר לעו"ד נאמן לעסקה? במקרה אנו זכאים לפטור מניכוי מס במקור, אותו יש לבקש מרשויות המס.

כיצד להוציא את הפטור לצורך העברת כספים חו"ל:

אחרי שהבנו את הסיבה בגינה דורש מס הכנסה את הפקת הפטור, אנו ודאי מבינים שכדי להוציא את הפטור המיוחל עלינו להציג כי המוטב, או הנהנה הוא אכן אנחנו ולא צד ג'.

את הבקשה לפטור עלינו להגיש לרוב לרכז החוליה המרכזית במס הכנסה. במידה ואנו שכירים ללא תיק עלינו לפנות לסניף המשויך לכתובת מגורנו. לרשימת טלפונים וכתובות של פקידי השומה לפי אזורים לחץ כאן. במידה ויש לנו תיק בתור עצמאיים (גם במידה והתיק לא פעיל), יש לפנות לפקיד השומה בו מתנהל התיק.

המסמכים שיש לצרף לבקשה:

בפנייתנו לבקשת הפטור עלינו לצרף מסמך 2513/1 "הצהרה בדבר תשלום לתושב חוץ" (ראה תמונה מצורפת). במסמך עלינו לפרט את הסכום המועבר, מהות התשלום ופרטי המשלם, בנוסף פרטי המוטב, וחשבון הבנק המדויק אליו יועברו הכספים.

בנוסף עלינו לצרף חוזה רכישה חתום, המכיל את הטובין, תאריך, שם הקונה, וסכום להעברה.

לעתים יבקש מאתנו הפקיד המטפל לצרף מסמך המעיד על מקורות המימון לעסקה.

תקלות צפויות בהעברת כספים לחול:

ההמלצה שלנו היא כמובן להיערך בהקדם מבחינת הוצאת הפטור מניכוי מס במקור. התהליך פשוט במהותו  אך מפאת אופי העבודה מול הרשויות, עשוי הפטור להגיע גם לאחר חודש ימים במקרים חריגים, ובכך עשוי להפיל את העסקה.

בעסקאות בהן אנו נדרשים להעביר את הכסף בכוחות עצמנו, ובפרקי זמן קצרים, קיים סיכוי ממשי כי תהליך הוצאת הפטור, שהינו ביורוקרטי במהותו, יתקע ואף יכשיל את העסקה כולה.

במקרה בו קיים חשש ממשי להכשלת העסקה, ניתן לפנות לפקיד הבנק (מומלץ למנהל הסניף), ולהסביר לו את הסיטואציה. באם השתכנע כי הפטור איננו מוכן ממניעים ביורוקרטים, ייתכן ויעביר את הכספים גם ללא הפטור, ובלבד שיומצא הפטור בתוך X  זמן. במקרים בהם הפטור איננו מוכן מסיבות טכניות בלבד, ניתן לבקש מפקיד השומה לדבר עם הבנק ולמסור את אישורו העקרוני לעסקה.

סיבות טכניות יכולות להיות העדרותו  של הפקיד המטפל, עיצומים, חגים, תקלה במערכת של פקיד השומה, או תקלת מחשוב אחרת.

במקרים מסוימים יוכל לשלוח פקיד השומה את האישור ישירות לדוא"ל של פקיד הבנק ובכך לקצר את התהליך.

בברכה, גנדי גורביץ', רו"ח

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה