החופש לשנות את חווית החגים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

החופש לשנות את חווית החגים 

מאת   15/12/2014 |  נצפה 2751 פעמים

החגים ככלל, וחג החנוכה הפעם כפרט, מביאים עימם לא רק שמחה והנאה, אלא גם מתח וחרדה. הסיבות לכך באות מבחוץ ומבפנים. עבור רבים, מקור המתח העיקרי בתקופת החגים, הינו ההתכנסויות המשפחתיות - ארוחת ערב משפחתית, מסורות משפחתיות, מנהגים, מתנות לחג וכו'. אלו, יוצרים בין שמתכוון או שלא, סוג של סיר לחץ רגשי שבתוכו אנו אמורים מחד להנות ומצד שני הוא מזמן לנו התמודדות.

ישנה תפיסה שגורה הגורסת כי מפגש משפחתי אמור להיות מלא אור, שמחה, הנאה, אחווה, חום ואהבה. אך לצערנו, לעיתים לא כך הם פני הדברים. ישנן משפחות, שבהם היחסים מסובכים ומורכבים. זאת המשפחה, ואין זה אומר שיש להימנע מלקחת חלק בהתכנסות בשל אופייה היחודי.

במטרה להתמודד טוב יותר בתקופת החגים, אחת משאלות המפתח צריכה להיות: מה גורם לכם למתח בחגים? וכדאי לכם לנסות ולענות עליה בטרם ההתכנסות המשפחתית.

כאשר אנו מתחילים להבין ולמפות מהו מקור המתח, ובנוסף לכך מזהים איזה התנהגויות ספציפיות (שלכם או של אחרים ) גורמות להעלאת המתח - ניתן להתחיל להתמודד ישירות עם מורכבות הרגשות.

עבור אנשים רבים מתח בתקופת החגים מונע על ידי :

כיצד תוכלו אם כן למזער את ההשפעות הללו שצוינו לעייל ולהפוך את החג לחג מוצלח יותר מבחינתכם?

המפתח הוא לקיחת שליטה מסוימת בחגים ולא לאפשר ל"חגים" לשלוט בך.זוהי בדיוק ההזדמנות לשאול עצמך "מדוע אני עושה דברים שגורמים לי להיות אומלל"?, חשוב על הסיבות המניעות אותך לעשות דברים שאינם מסבים לך אושר. לעיתים עוזר לערוך רשימה של הסיבות לכך שאתם נשארים במקום שאינו מסב לכם אושר ולמולה כדאי לכם לערוך רשימה נגדית: מה בכל זאת אתם מרוויחים מלהישאר במקום הזה ולא לשנותו. עריכת רשימה כזו של בעד ונגד תזכיר לכם שיש בידיכם בחירה! המפתח הוא מודעות מדוע אנו ממשיכים לעשות דברים באוטומט על סמך הרגלים או מסורות משפחתיות קבועות.

זהו בדיוק הזמן לעשות משהו באופן שונה:

אם יש לכם רגשות שליליים ביחס לחגים - אל תנסו להכחיש אותם. זכרו, אין דבר רע, מביש או יוצא דופן אם אתם חשים מתוחים וחרדים בתקופת החגים, אחרי הכול, מדובר ברגש אנושי וטבעי וביכולת שלכם לווסת אותו ואת השפעתו על הנאתכם מתקופת החגים.

חוה אוסטרובסקי, עובדת סוציאלית קלינית-מדריכה MSW. בעלת קליניקה פרטית במרכז הארץ. עובדת עם יחידים זוגות ומשפחות, הנחיית קבוצות, הדרכת הסטודנטים והדרכת עובדים סוציאליים. נסיון רב במסגרת שרותי בריאות הנפש הציבוריים.

פייסבוק: https://www.facebook.com/havaosMSW

אתר: טיפול פרטני (אישי), זוגי ומשפחתי | טיפול זוגי במרכז הארץ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה