מהי צניחת רחם?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהי צניחת רחם? 

מאת   23/11/2014 |  נצפה 2073 פעמים

ישנם כמה גורמים לכך, כמו למשל טראומת גוף אשר יכולה לקרות לאחר לידה, כמו למשל בלידה  בה משתמשים במכשירים להוצאת היילוד כמו מלקחיים וואקום, או אפילו עקב תהליך הלחיצה הממושך.  דברים אלו עלולים לגרום להיחלשות הרצועות התומכות את הרחם, ובהתאם לכך לצניחתו. גורמים נוספים יכולים להיות קשורים לגנטיקה ותורשה, ושינויים בגיל, בעיקר בגיל המעבר בו ישנו חוסר באסטרוגן, כאשר בעיקר זה קורה לאחר היפסקות הווסת.

האם צניחת נרתיק וצניחת רחם הן אותו דבר? 

אפשר לומר כי מדובר על משהו דומה, אך אין הדבר הוא כך. בצניחת נרתיק, כיפת הנרתיק שוקעת לתוך הנרתיק. בצניחת רחם, הרחם עצמו כאיבר האגן צונח לנרתיק. עם זאת אפשר לומר כי לצניחת נרתיק גורמת לצניחת איברי האגן.

אילו עוד איברי אגן יכולים לצנוח עקב צניחת נרתיק? 

מלבד צניחת הרחם שהוזכר קודם, צניחת נרתיק יכולה לגרום גם לצניחתם של המעי הדק, החלחולת ושלפוחית השתן. יש צורך לאבחן בהקדם ולהתאים טיפול ייחודי בהתאם לרמת ההחמרה ומצב המטופל.
 

כיצד מטפלים בצניחת רחם? 

התסמינים של צניחת רחם יכולים להיות קלים מאוד או לחילופין גם קשים מאוד, ומתבטאים בעיקר בכל הקשור לתחושות בנרתיק כמו תחושת מלאות, קושי בקיום יחסי מין, כאבים בנרתיק וכאבים במתן שתן. לאחר בדיקה גניקולוגית פשוטה, ובמידה ואכן ישנה בעיה, ניתן לטפל בכך בכמה דרכים כמו שינוי אורח חיים, טבעת המוחדרת לנרתיק לשם החזרתו, או ניתוח אשר נעשה על ידי כריתת רחם או הרמתו במצבים יותר מתקדמים כדוגמת אבחון ציסטה שחלתית.
 

מהי כריתת רחם? 

כריתת רחם, אשר נחשבת לניתוח שגרתי ושכיח, נעשה לשם תיקון הצניחה, אך גם למצבים רפואיים נוספים כמו גידול שפיר של שריר הרחם, גידולים ממאירים או רחם שרירני גדול.

 

מהי השיטה המקובלת בניתוח כריתת רחם? 

לרוב ניתוח כריתת רחם נעשה בצורה נרתיקית. ההכנה לניתוח כוללת את ההכנה של הרחם והנרתיק, אותם מחטאים טרם ההרדמה, וכן נעשה ריקון שלפוחית השתן. הרחם בסופו של דבר יוצא מהנרתיק. את הניתוח ניתן לעשות גם בגישה לפרוסקופית, בו מחדירים בשלוש נקודות מזעריות מהבטן מיכשור אופטי.

לסיכום ברוב המקרים מדובר בטיפול פשוט יחסית. ישנם כמה דרכים לטיפול בבעיה החל משינוי באורך חיים ועד לטיפול יותר פרטני. על מנת להתאים את הטיפול הנכון ביותר יש צורך לבצע אבחון וסקירה אצל רופא נשים התמחה בכך.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה