אבחון פסיכולוגי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אבחון פסיכולוגי 

מאת   25/05/2014 |  נצפה 1896 פעמים

אבחון פסיכולוגי מורכב מסדרה של מבחנים המאפשרים להרכיב את האישיות לשם מטרות שונות

זהו אבחון שמבוצע על ידי פסיכולוג מומחה המבצע את הבדיקות לעומק כדי לקבל כמה שיותר נתונים על המטופל, כך יכול לבדוק את רמת האינטלגינציה של המאובחן, את עולם הרגש שלו, את יכולתיו הקוגנטיביות ואת האתרגים אותם חווה במהלך החיים.

אבחון כזה מיועד לילדים ולמבוגרים בהתאם למה שרוצים להשיג, זהו אבחון חשוב לקבלת החלטות בהיבט תעסוקתי על מועמד, או אבחון למטרות לימודים או קשיי התסגלות אצל ילדים.

בקרב ילדים לרוב, מבצעים אבחון כדי להחליט לגבי מסגרות לימודיות ,קשיי למידה, התאמה או חוסר התאמה למסגרת בה הוא נמצא כרגע וקשיי הסתגלות לחברה בה הוא נמצא רוב שעות היום.

בקרב האוכלוסיה הבוגרת לרוב מתבקש מועמד למשרה מסויימת לעבור אבחון פסיכולוגי כדי לדעת מה הרקע שלו, או עובד שחשים בירידה בתפוקת העבודה שלו ומעוניינים לעזור לו.

במהלך האבחון הפסיכולוג בודק תיפקוד רגשי כדוגמת דימוי עצמי, חרדות, מופנמות ועוד... כמו כן נבדקים גם היכולות הקוגנטיביות של המאובחן כגון רמת אינטליגנציה, כישורי חשיבה ועוד...

האם צריך להתכונן לאיבחון? אין צורך להתכונן לאבחון פסיכולוגי, הבדיקה תיהיה אמינה יותר ונכונה יותר ככל שתתכוננו אליה פחות ותפעלו על פי אינטואיציה ופתיחות מירבית.

 

האם ניתן להסתמך על התוצאות?בעבר האבחונים הפסיכולוגיים לא היו מספיק אמינים ונחשבו לסוג של אמנות, אך עם חלוף השנים, היום כבר נוספו כלים מהימנים ומקצועיים שאינם תלויים כלל באינטואיציה והמאבחן יוכל להגיע לתוצאות מצויינות ותקפות בעזרת כל הכלים שבידיו. 

סוג נוסף של אבחון פסיכולוגי הוא למטרת חוות דעת משפטית, כגון מסוגלות הורית, לוקחים את ההורים לאבחונים ועל ידי כך בודקים מי ראוי יותר לקבל חזקה על הילדים. 

 

נכתב על ידי יוני אוחיון, פסיכולוג למטרות אבחוני קשיי למידה.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה