כל מה שצריך לדעת על ניתוב לשוני פיזיולוגי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

כל מה שצריך לדעת על ניתוב לשוני פיזיולוגי 

מאת   12/05/2014 |  נצפה 2645 פעמים

כל מה שצריך לדעת על ניתוב לשוני פיזיולוגי

ניתוב לשוני פיזיולוגי היא שיטה שמטרתה שיפור התקשורת הבין אישית והתוך אישית. השיטה נקראת גם NLP והיא מייצגת ראשי תיבות של המונח Neuro-linguistic programming. במהלך יישום השיטה ישנו דגש על שלושה מישורים מרכזיים.

המישור הראשון כולל תהליכים נוירולוגיים במוח שתפקידם לקלוט שדרים מחמשת החושים של האדם. זהו המישור המדגיש את הסובייקטיביות של האדם ואת העובדה שכל אחד מאיתנו קולט את העולם באופן ייחודי.

המישור השני של ניתוב לשוני פיזיולוגי כולל התמקדות במישור הלשוני. ההנחה העיקרית היא שניתן לזהות את הפעילות המוחית בעזרת ניתוח דגמים לשוניים. דגמים אלו באים לידי ביטוי בתקשורת מילולית והם מרמזים על תהליכי חשיבה מסוימים. בשיטת NLP יש משמעות לזיהוי הפעילות ולדגמים הלשוניים ומיוחסת חשיבות גם לרבדים המסתתרים מתחת למילים.

המישור השלישי של המודל הוא תכנות, או ניתוב. במישור הזה ניתן לארגן את תוצאות הניתוח של שיטת NLP ואף לבנות תכנית טיפולית ישימה, אפקטיבית וארוכת טווח. התכנית כולל מספר שלבים ומבוססת על הגדרה של מטרות ברורות.

כיצד מיישמים את השיטה?

החל משנות ה-60 של המאה הקודמת החלו מדענים בארצות הברית לפתח את השיטה וליישמה על גבי קשת רחבה של מטופלים. מאז השתכללה השיטה ונבנו מהלכים טיפוליים קונקרטיים לבעיות שונות. סגל העוסקים בנושא כולל ספורטאים, אנשי עסקים, אקדמאים, חוקרים, פיזיולוגיים, פסיכולוגיים ועוד. הסיבה להצלחה של שיטת NLP היא גמישות התנהגותית ומחשבתית. השיטה מאמינה שגמישות היא הבסיס להתמודדות טובה יותר עם מצבי משבר או חסכים. לאחר מכן ניתן להשתמש בשיטה על מנת להסתגל למצבים רגשיים בעייתים או מורכבים.

היישום הברור ביותר של ניתוב לשוני פיזיולוגי הוא בהתאמת תהליכים לנושאים טיפוליים. הדוגמאות המוכרות הן שימוש בשיטת NLP לצורך שינוי הרגלי עישון, הטמעת דרכי תזונה, אימוץ פעילות ספורטיבית, פתרון בעיות שמקורן בילדות, התמודדות עם חרדה ודיכאון, תמיכה בבעיות בריאות ואלרגיות ועוד. השיטה מיושמת בהצלחה על בסיס שינוי של רגשות, אמונות וערכים וניתן להתאים את ההנחיה שלה עבור בעלי מוגבלויות, ילדים ובני גיל הזהב.

מטרתי בכתיבת המאמרים היא לספק ביקורת צרכנית נוקבת הנוגעת לתפעול של שירותים ומוצרים ישראליים שונים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה