על אומנות רב תחומית והלא מודע
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

על אומנות רב תחומית והלא מודע 

מאת   22/04/2014 |  נצפה 2459 פעמים

אומנות רב תחומית יכולה לבוא לידי ביטוי בכל תחום כמעט – בקולנוע, בתיאטרון, בציור ובמוסיקה.

מה הופך אומנות לרב תחומית?

התשובה היא במגוון של הכלים, הטכניקות והחומרים בהם משתמש היוצר. למשל אמן רב תחומי יכול להשתמש במחשב מצד אחד ובציור שמן מצד שני. 

במקרה של אומנות פלסטית, כמו ציור לדוגמא, אמן רב תחומי הוא אמן שמביא לבד ולקנבס מגוון של עולמות תוכן. אמן רב תחומי גם בדרך כלל ייצור ביותר ממדיום אחד של אומנות.

האומנות הרב תחומית היא בדרך כלל מגוונת מאוד. אמן רב תחומי יכול גם לפסל, גם לצייר וגם לצלם.

מבין העלייה הרוסית הגדולה של שנות ה90 – ניתן לציין כאמן רב תחומי בולט את בוריס לקר ז"ל – שבלט בתחומי הארכיטקטורה, הפיסול והציור ונודע בעיקר בשל ציוריו בצבעי מים הייחודיים שלו.

אמנים רב תחומיים רבים בוחרים לעסוק באמנות מופשטת (פיגורטיבית). האמנות המופשטת היא זרם שתחילתו מיוחסת לאמן וסילי קנדינסקי בתחילת המאה ה-20.

מאז גדלו וצמחו דורות רבים של אמנים אשר יוצרים ציורים מלאי מבע ורגש – שבהם הביטוי הרגשי הוא האלמנט המרכזי והחשוב ביותר. אמנות פיגורטיבית משתמשת בדרך כלל בסמלים.

סמלים, כמו גם בפסיכולוגיה היונגיאנית, נתפסים כשער אל הלא-מודע. על פי יונג, ישנם סמלים קבועים (ארכיטיפים) אשר משותפים לכל הקהילה האנושית באשר היא ומופיעים בחלומות. הארכיטיפים הם סמלים קבועים שהתגבשו מתוך אלפי שנים של אבולוציה אנושית והתקבעו בתודעה של כל אדם באשר הוא. הלא מודע, אשר מתאפיין בכך שהוא ביטוי רגשי גולמי ואותנטי, משמש כלי להבנה רחבה יותר של נפש האדם והבנת ההתנהגות שלו במציאות.

זרמי אומנות נוספים עשו שימוש בביטויים רגשיים פיגורטיביים. דוגמא טובה לכך היא התיאטרון הסימבוליסטי של המאה ה-19 באירופה שעסק גם הוא בדימויים סמליים כשער אל הלא-מודע ואל הרגש. 

אמנים רב תחומיים רבים משתמשים בערבוביה בסגנונות שונים על מנת ליצור את האפקט האומנותי שאליו הם מכוונים. הם יכולים לשלב בין ריאליזם לסוריאליזם – למשל. בין משיכות מכחול אקספרסיביות לבין קוים חדים, ישרים ומדויקים. גם מבחינה נושאית – הם יכולים לעסוק בציורי נוף ריאליסטיים לעומת התמקדות בסיטואציות אנושיות פרי הדמיון.

בימינו, מכירת ציורים אלו, כפי שנמכרים בתערוכות פומביות יוקרתיות ברחבי העולם, יכולה להניב רווחים יפים למוכרים של אותם ציורים. שוק האומנות הגיב יפה בשנים האחרונות לאמנות רב תחומית ובהחלט מעודד אותה מבחינת יחסי הציבור שהיא מקבלת וערכם הנקוב של הציורים של האמנים העוסקים בז'אנר. 

  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה