האם אתה סובל מ- ADHD ולא יודע מזה?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם אתה סובל מ- ADHD ולא יודע מזה? 

מאת   05/01/2014 |  נצפה 3571 פעמים

האם אתה סובל מהפרעת קשב וריכוז ולא יודע מזה?

הידעת? כ- 10% מאוכלוסית הילדים וכ-5% מאוכלוסית המבוגרים מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות (ADHD)! אם נסתכל סביבנו כל אחד מאתנו מכיר לפחות מישהו אחד שסובל מההפרעה הזאת. הסטטיסטיקה מדברת על אחוז האנשים שאובחנו עם ADHD , אך בפועל האחוזים הם גבוהים הרבה יותר.  יש הרבה אנשים, במיוחד אנשים מבוגרים, שיש להם את ההפרעה והם לא אבחנו אותה. כמו כן, מחקרים מראים ששכיחות התופעה הולכת וגדלה.

אז קודם כל, איך נדע אם יש לנו או לאנשים הקרובים אלינו את הפרעת הקשב והריכוז?

ADHD זוהי לקות  המתבטאת בקשיים בשליטה עצמית ובניהול ותכנון פנימי. הדבר מתבטא   באימפולסיביות,  בקושי לשלוט בדחפים ובקשיים בהתארגנות ובתכנון. אדם עם ADHD  חי ללא פונקציות של ניהול ותכנון אוטומטים (הסקת מסקנות מהעבר להווה, תכנון העתיד, התארגנות ותכנון זמן ועוד). כלומר כל העניין של תכנון וניהול דורש כל הזמן תיווך תמידי.

 

הסימפטומים העיקריים של ADHD  הם:

אמפולסיביות- קושי להקשיב לאחר, נטיה לענות במהירות עוד שלפני שנשאלים, נטיה לרגישות יתר ולתגובות רגשיות אימפולסיביות כגון: התפרצויות כעס והתפרצויות בכי. נטיה לפטפט ולהפריע לאחרים בזמן פעילות.

פעילות יתר- תנועות גופניות רבות מידי, קושי לשבת בשקט ולהנות מפעילות שקטה, נטיה להיות כל הזמן בפעילות, דיבור יתר. נראה שה"מנוע" עובד כל הזמן אצל אותו אדם.

הפרעות קשב- רמת מוסחות גבוהה, נטיה "לרחף" ולהתנתק ממה שנעשה כרגע, מחשבות מסיחות רבות, קושי להתרכז במטלה שקטה לאורך זמן, קושי לעקוב אחרי הוראות, קשיים בהתארגנות, נטיה לשכוח ולאבד חפצים.

בעלי הפרעות קשב וריכוז סובלים הרבה פעמים מבעיות חברתיות ומקשיים בניהול מערכות יחסים היות והתנהגותם האימפולסיבית מתפרשת פעמים רבות כחוסר התחשבות, כחוסר רגישות וכגסות רוח. חשוב לציין שרק אם סובלים מקבוצה של סימפטומים מאילו המוזכרים לעיל וסובלים מהם באופו עיקבי יש חשש שאתם סובלים מ-ADHD . בחברה המודרנית כל אחד חווה מידי פעם סימפטום כזה או אחר של חוסר ריכוז וחוסר שקט וזה עדיין לא אומר שהוא סובל מהפרעת קשב!

ישנם אנשים הסובלים רק מהקבוצה השלישית של הסימפטומים- הפרעות קשב. יש סיכוי גבוה שאותם אנשים סובלים מ- ADD .  ADD זוהי לקות המתבאטאת רק בהפרעות קשב ללא המרכיב של האימפולסיביות , פעילות היתר וההיפראקטיביות.

אז אם אתה סובל מקבוצה של סימפטומים ותופעות אותם הזכרתי בכתבה ותופעות אילו פוגמות באיכות החיים שלך אז כדאי ללכת להיבדק אצל מאבחן מוסמך בתחום (בדרך כלל נוירולוג או פסיכיאטר). האבחון יעזור לך להבין אם אתה סובל מהתופעה.

האבחון כשלעצמו אינו מספיק כי חשוב לקבל כלים כיצד להתמודד עם ההפרעה.

אם אתם סטודנטים אז כדאי מאוד לקבל מיומנויות למידה המותאמות לבעלי קשיי קשב וריכוז וגם אם לא אז חשוב מאוד לקבל מיומנויות של התארגנות והתנהלות מול משימות היומיום וכן כלים לסנגור עצמי ולניהול תקין  של קשרים חברתיים ומערכות היחסים עם אחרים.

לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

אלה ארנון  מנהלת מרכז ההכשרות- "זווית שונה ללמידה".   יועצת חינוכית MA  מטפלת אישית, זוגית ומשפחתית .


   http://www.elaarnon.co.i

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה