מהן סמכויות הנוטריון בישראל?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהן סמכויות הנוטריון בישראל? 

מאת   04/12/2013 |  נצפה 1704 פעמים

רוב האזרחים אשר אינם מעורים בתחום המשפט לא תמיד מבינים לעומק את ייחודו של הנוטריון. בעזרת סקירה קצרה של סמכויות הנוטריון המרכזיות ניתן לשפוך אור על אחד התפקידים הרגישים, החשובים והמשמעותיים ביותר של הדמוקרטיה. ראשית, חשוב לציין כי עורך דין יכול לשמש בתור נוטריון רק במידה והוא עונה על הדרישות של ועדת הרישיונות. בין היתר, עליו להיות תושב ישראל, עם ניסיון מעשי של 10 שנים לפחות בעריכת דין וללא עבר פלילי עם קלון. שנית, נוטריון מוסמך על פי חוק הנוטריונים ואינו יכול לגבות תשלום עבור שירותיו.

בניגוד לעורכי דין אחרים, שכר הנוטריונים נקבע על פי תעריף המפורסם על ידי משרד המשפטים בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן.

הסמכות השכיחה ביותר בה משתמש נוטריון היא אימות חתימה על מסמך. זו היא פעולה משפטית פשוטה יחסית, אך היא עוזרת לבעלי עניין בהתנהלות מול גופים משפטיים ובירוקרטיים. סמכות אחרת של הנוטריון היא אישור על כך שהחתום על מסמך, בשם זולתו, הוא אכן מוסמך לכך. גם אישור נכונות של העתק מסמך או אישור נכונות של העתק תרגום נמצאים תחת תחום סמכויותיו של נוטריון בישראל.

מעמדו של הנוטריון

מי שמתלבט לגבי פנייה אל שירותי נוטריון יכול לברר איזה מבין הסמכויות רלוונטיות לגביו. לפעמים ניתן להסתפק באישור של עורך דין על אימות חתימה או נכונות תרגום, בהתאם לצורך של הרשות אליה מוגשים המסמכים.

בנוסף, ישנם אישורים אחרים הניתנים על ידי נוטריון כגון קבלה ואישור על תצהיר, אישור חיים, אישור נכונותה של רשימת מצאי ועריכת העדה של מסמך סחיר. נוטריון מוסמך לערוך מסמך או לעשות בו פעולה אחרת כשהעריכה או עשיית הפעולה דרושה או מותרת על פי דין, לרבות דין של מדינת חוץ או כל מסמך אחר. עוד מוסמך הנוטריון להשתמש בסמכות של נוטריון ציבורי על פי דין אחר ולאמת הסכם ממון הנכרת בין בני זוג טרם הנישואין. סמכויות אלו ותפקידו המורכב של הנוטריון מוכיחים את מעמדו ואת האופן בו הוא נתפס מבחינה משפטית.

אלעד שניר, משפטן, כותב בכיר בצוות אתר הפורומים המשפטיים. לייעוץ משפטי ניתן לפנות במייל info@lawforums.co.il ;

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה