מהו טופס 4?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהו טופס 4? 

מאת   24/11/2013 |  נצפה 5921 פעמים

בניית מבנים טומנת בחובה התעסקות עם חומרים כבדים ותשתיות מורכבות אשר במידה ואינם עומדים בתקנים המחמירים, עשויים להוות מפגע חמור ביותר אשר מסכן את הדיירים במקום ואף את עוברי האורח. טופס 4 נועד להבטיח כי הבנייה אכן נעשתה בהתאם להוראות וכי המבנה בטוח לאכלוס. להלן עיקרי הטופס והדרכים להגישו.

 

טופס היתר אכלוס

טופס 4, אשר קרוי גם כ- "בקשה לחיבור מבנה ראוי לחשמל, מים וטלפון", הינו טופס אשר מאשר את תקינות המבנה והתשתיות המחוברות אליו בדרך קבע כך שהוא ראוי לאכלוס. למעשה, בעל הנכס אינו רשאי להתגורר במבנה ללא קבלת טופס 4 חתום ומאושר ע"י הוועדה ברשות אליה הוא משתייך. למרות שנדמה כי מדובר בהליך בירוקרטי "מרגיז" ומתיש, הרי שהאינטרס של בעלי המבנה הוא זה שנותן את הטון כאן – כניסה למבנה בטיחותי שאינו מסכן את תושביו ובנוסף, הבטחה כי קבלן העבודה יבצע את עבודתו בהתאם לתקנים המחמירים שנקבעו על ידי המדינה.

 

טופס 4- מהם הפרמטרים הנבדקים?

קבלת טופס 4 מותנית בחתימת המהנדס ברשות המקומית (או המחוזית) על תקינות המבנה וכי הוא מאשר את האכלוס. המהנדס בודק כי המבנה הוקם בהתאם לתקנות התכנון והבנייה, בוחן את מבנה השלד והבדיקות שבוצעו על מנת לבחון את חוזקו, בודק את אטימות הממ"ד וכי ישנם אישורים מחברת החשמל, הטלפון, רשות המים והגז על תקינות התשתיות וכמובן, מוודא שפסולת הבניין באתר מפונה בהתאם לכמות הצפויה אשר דווחה בתחילת הפרויקט. על הפסולת לעבור פינוי מסודר לאתרי הטמנה או מחזור מאושרים בלבד. לעיתים רבות, פסולת הבניין מאושרת לעבור טיפול גם לאחר קבלת טופס 4 אך חייבת להיות מטופלת תוך שנה, עד למועד קבלת תעודת הגמר הניתנת לבנייה אשר הושלמה כחוק והטיפול בה נסתיים.

 

משמעותה של דחייה

לסירוב הוועדה להעניק טופס 4 על בנייה שנסתיימה משמעות כלכלית מובהקת – עד שלא יתוקנו הליקויים, אכלוס המבנה מהווה עבירה פלילית ואסור על פי חוק. אכלוס מבנה שכזה הוא גם מסוכן ביותר ועשוי להסתיים באסון. תיקון הליקויים עולה לא מעט כסף, וזה עוד לפני שהזכרנו את העיכוב בזמן לכניסה למבנה. לכן, חשוב ביותר בזמן פרויקט להתקשר עם קבלנים ומנהלי פרויקטים בעלי מוניטין על מנת שלא להיתקל בדחייה של הוועדה ולהתחיל ולסיים את הבנייה במועד שנקבע מראש.

נכתב על ידי חברת צבי כהן אקולוגיה בע"מ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה