פגיעה בעצב הדנטאלי במהלך טיפול שיניים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פגיעה בעצב הדנטאלי במהלך טיפול שיניים 

מאת   04/11/2013 |  נצפה 2484 פעמים

פסק הדין של תיק 031538/05 עוסק ברשלנות רפואית במהלך השתלת שתלי שיניים. הנושא העיקרי העולה מתוך פסק הדין הוא כימות אחוזי נכות כאשר לא מדובר על נכות תפקודית. בניגוד למקרים אחרים של רשלנות רפואית, פגיעה בעצב הדנטאלי אינה גורמת לפגיעה בתפקוד אלא באה לידי ביטוי בשורה ארוכה של תופעות לוואי משניות. הפגיעה בעצב מביאה לתחושת רדימות ונמלול, כאב בזמן לעיסה, הצטברות רוק בצידי הפה, קושי להתאפר בשפתון וכדומה. במילים אחרות, בית המשפט נדרש להכריע בשאלה עקרונית ולכן מדובר על פסק דין מעניין למדי.

העובדות המופיעות בפסק הדין מתארות מקרה שהתרחש בשנת 2002, בו התובעת עברה השתלה רשלנית של שתלי שיניים אשר גרמו לפגיעה בעצב הדנטאלי התחתון של הלסת הימנית התחתונה. הנתבע הוא רופא שיניים המטפל ובכתב התביעה לא מופיעה מחלוקת בין הצדדים בשאלת החבות: הרופא הסכים כי מדובר על רשלנות, אך בית המשפט התבקש להכריע באמצעות פסק הדין מה הוא שיעור נכותה של התובעת ומה הוא שיעור הפיצויים הדרוש.

נכות המתנה וקביעת פיצויים בשל כאב וסבל

חוות הדעת הרפואית היא הכלי העיקרי אשר שימש את בית המשפט בבואו להכריע בסוגיה האמורה לעיל. מעבר לכך, השופט נדרש למצוא תשובה לשאלה האם אחוזי נכות במצב בו מדובר בנכות המתנה אמורים לספק פיצוי בגין כאב וסבל. התשובה הייתה כי יש לכמת את אחוזי הנכות בעיקר בגין הממצאים ולא בגין שיעור הנכות המדויק, אשר אותו קשה לקבוע.

בית המשפט פסק פיצויים בגובה של 50,000 ש"ח בגין הנזק הלא ממוני שנגרם לנתבעת. פיצויים אלו ניתנו לאור חוות הדעת הרפואית, אך באופן עקרוני יש להם משמעות נוספת. בפסק הדין הזה הצליח בית המשפט לדון בשאלת פיצויים בגין כאב וסבל. ניתן להסיק כי בית המשפט לא מצא ברשלנות גורם אשר אמור לפגוע בתפקודה של הנתבעת. על אף ההסכמה כי התקיימה רשלנות רפואית מצד רופא השיניים במהלך טיפול סטנדטי של השתלה, סכום הפיצויים אינו גבוה ואמור לפצות את הנתבעת רק בגין תופעות הלוואי.

אלעד שניר, משפטן, כותב בכיר בצוות אתר הפורומים המשפטיים. לייעוץ משפטי ניתן לפנות במייל info@lawforums.co.il ;

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה