אטופי - אלרגיה לחומרים נשאפים בכלבים וחתולים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אטופי - אלרגיה לחומרים נשאפים בכלבים וחתולים 

מאת   26/09/2013 |  נצפה 3110 פעמים

אלרגיה זו הינה סוג של רגישות יתר לחלבונים החודרים אל גוף בעל החיים דרך מערכת הנשימה והעור. זוהי האלרגיה השנייה בשכיחותה בכלבים (אחרי אלרגיה לפרעושים) והשלישית בחתולים (אחרי אלרגיה לפרעושים ואלרגיה למזון).

 במחלה זו קיימת תורשתיות וגזעים רבים ידועים כרגישים ובהם הלברדור, הגולדן, רועה גרמני, שארפיי ועוד.

אלרגיה זו מופיעה בעיקר בגילאים צעירים, בעיקר בגיל שנה וחצי עד גיל שלוש (אם כי דווחו מקרים של תחילת האלרגיה בגיל של מספר חודשים ובכלבים בוגרים גם בגיל שש. האלרגיה יכולה להופיע אף בגיל מבוגר יותר אם בו מתחילה חשיפה לגורם חדש, לדוגמא במעבר דירה). אלרגיה זו אינה עוברת עם הגיל.

 האלרגנים הנפוצים הגורמים לסימני המחלה כוללים אבקני פרחים, אבק, קרדית אבק הבית, שמרים ועוד. במקרים רבים סוג אלרגיה זה הינו עונתי (בייחוד אם האלרגן הספציפי הוא כזה המופיע רק בחלק מהעונות כגון אבקני פרחים).

 סימני האלרגיה

גירוד, דלקת עורית, זיהום משני בשל הגירוד והפציעה של העור, קרחות. מקומות הגירוד הנפוצים בכלבים הם כפות הרגליים (יראה ליקוק של הכפות), פנים, מפשעה ובתי שחי. סימן נפוץ נוסף של אלרגיה זו הוא דלקת אוזניים בכלבים (לעיתים עוד לפני סימנים בעור בשאר הגוף).

באופן משני לגירוד העור ע"י הכלב נראה אדמומיות, קרחות, עיבוי העור או פציעה עצמית. במקרים רבים נגרמים זיהומים בעור ע"י חיידקים או שמרים.

 בחתולים מקומות הגירוד האופייניים כוללים את הפנים, צוואר ואוזניים. אצלם נראה התקרחות ופצעים קטנים על העור.

 אבחנה:

במקרים מורכבים, ההמלצה היא להעזר בשירותיו וטרינר מומחה במחלות עור (דרמטולוג).

 טיפול באלרגיה

המטרה בטיפול באלרגיה זו היא הפחתת חשיפת בעל החיים לאלרגנים השונים במידת האפשר. זאת ניתן ע"י חפיפות בשמפו רפואי או הימנעות מגורמים ידועים לאחר בדיקת דם. 

במידה ומאובחנים גורמים ספציפיים בבדיקת דם ניתן לבצע דה סנסיטיזציה – הזרקת הגורמים האלרגנים במינון נמוך ובכך "להרגיל" את מערכת החיסון שלא להגיב אליהם. טיפול זה יעיל בכ70% מן המקרים (כאשר כמחצית מאלו יחלימו לחלוטין מן האלרגיה והחצי השני ידרוש טיפול פחות בהרבה). טיפול זה נחשב לטיפול המיטבי במחלה אך חלק מהבעלים אינם מעוניינים בו בשל עלותו. חלק מן הבעלים מפחדים מן הצורך להזריק לכלבם את האלרגן. במקרים אלו ניתן להעזר במרפאה וטרינרית ניידת המספקת שירות וטרינר עד הבית אשר יבצע את ההזרקות וכך בעל החיים לא יקשר את הבעלים לחוויה הלא נעימה.

סטרואידים משמשים בטיפול להפחת הגירוד והדלקת. כמו כן משתמשים גם באנטיהיסטמינים ובחומצות שומן. ההמלצה הרפואית היא להשתמש כמה שפחות בסטרואידים בשל תופעות הלוואי המשמעותיות שלהם. כיום לעיתים משתמשים בתרופה בשם ציקלוספורין לטיפול באלרגיה זו.

אנטיביוטיקה משמשת לטיפול בזיהום המשני הנגרם במקרים רבים.

"וטרינר נייד ביקורי בית", מרפאה וטרינרית ניידת המספקת שירותי וטרינר עד הבית במרכז ובשרון הדרומי.


בכל שאלה התקשרו - 052-5562441

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה