דחיית המעבר לשעון חורף - רווח למשק הישראלי - מה הרווחנו עד עתה מדחיית המעבר לשעון חורף?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

דחיית המעבר לשעון חורף - רווח למשק הישראלי - מה הרווחנו עד עתה מדחיית המעבר לשעון חורף? 

מאת   24/09/2013 |  נצפה 2852 פעמים

השנה הוארך שעון הקיץ בכחודש, עד יום ראשון האחרון של חודש אוקטובר. מועד החלפת השעון לשעון קיץ בארץ ידמה, אם כן, למועד החלפתו בארצות אירופה.

בישראל ישנן כעשר שעות אור שמש ביום בממוצע, ובימי שעון קיץ עד 14 שעות אור בכל יום.
במשך שנים רבות הונהג בישראל שעון חורף כבר בספטמבר, יש האומרים כי הסיבה העיקרית לכך הייתה קיצור שעות האור וההקלה על הצמים ביום כיפור (אם כי טענה זו מעולם לא קיבלה אישור "רשמי"). השנה וועדה מיוחדת, שהוקמה לשם בחינת הסדרי שעון הקיץ, המליצה להאריך את ימי שעון הקיץ ולהעביר את המשק לשעון חורף רק בסוף אוקטובר.
גדעון סער, שר הפנים, בחר לאמץ את מסקנות הוועדה כבר משנת 2013. שעון הקיץ השנה, אם כן, יימשך מסוף מרץ ועד לסוף חודש אוקטובר.

המעבר בין השעונים נובע מהרצון להתאים את שעות העירות לשעות שבהן יש בחוץ אור שמש, לא רק על מנת לאפשר ימים ארוכים יותר, אלא גם מסיבות כלכליות.

שעון הקיץ נחשב יעיל יותר למשק ולפרטים המוכלים בו - נחקר ונמצא כי בימי שעון קיץ התפוקה רבה יותר, צריכת החשמל מופחתת, רמות השמחה עולות ורמות הדיכאון פוחתות, הנטייה לבלות עם המשפחה עולה, סעיף הפנאי והרווחה בהוצאה המשפחתית הממוצעת עולה, זיהום הסביבה פוחת, ואפילו כמות התאונות פוחתת ביחס לימים שבהם התנאים דומים, אולם מתאפשרות פחות שעות אור שמש.

התרומה הכלכלית של שעון קיץ למשק

שעון קיץ הוא חסכוני למשק, והמשק צפוי לחסוך השנה מעל 80 מיליון שקלים בשל הארכת שעון הקיץ. הסיבות הן רבות, שתיים מהן הן הרגלי עבודה יעילים יותר וצריכת חשמל פחותה:
בנוגע לצריכת חשמל, ניראה כי בשל ההתאמה הטובה יותר בין שעות היקיצה לזריחת השמש משתמשים הבתים בישראל בפחות חשמל - אם במיזוג וצינון הבית ואם בהפחתה בתאורה ושימוש בחשמל בסוף היום.

בנוגע ליעילות בעבודה, מחקרים מראים כי שעות הבוקר הן שעות העבודה הפורות ביותר עבור העובדים- שעון קיץ משרת את המעסיקים ומגדיל את התפוקה במשק. ניראה כי כאשר מונהג שעון קיץ, עובדים נוטים להתחיל את יומם מוקדם יותר ותפוקתם היומית עולה.

התרומה של הארכת שעון הקיץ לאיכות הסביבה

בשל החיסכון בחשמל, המוערך במעל 30 מיליוני שקלים, ייחסך זיהום אוויר וכך משרת שעון הקיץ גם את איכות הסביבה על ידי הפחתת שימוש בחשמל, הפחתה בייצור חשמל, וחיסכון באנרגיה ובזיהום האוויר.

התרומה של הארכת שעון הקיץ לרווחה

מחקרים מראים קשר ישיר בין שעות האור לנינוחות, שביעות רצון ושמחה בקרב האנשים, ולירידה ברמות הדיכאון. עוד, מראים המחקרים השפעה חיובית של יתר שעות אור על יצירתיות, מוטיבציה מדווחת, ואפילו על הכריזמה של הנחקרים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה