תאגידי המים - מה זה בעצם ?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

תאגידי המים - מה זה בעצם ? 

מאת   03/08/2013 |  נצפה 2704 פעמים

בשנים האחרונות החליטה המדינה על הפרדת נושא הטיפול במי השתיה שלנו מידי הרשויות המקומיות שקצת הזניחו הטיפול במים והעבירה אותו לידי תאגידי מים עצמאיים לכאורה. הרעיון כשלעצמו מבורך. סוף סוף יוקם גוף שיהיה אמון על הנחת תשתיות חדשות, שמירה על מקורות המים, מניעת בזבוז וכדומה. אלא מה, עליה וקוץ בה. 

במקרים רבים תאגידי המים הוקמו כחברות בע"מ כאשר בעל המניות היחידי השולט בהם הוא לא אחר מאשר הרשות המקומית. כמו כן תאגידי המים הוקמו כחברה בע"מ. המשמעות הראשונה היא נטל נוסף עלינו הציבור, נטל בצורה של תוספת 18% מע"מ על המים שאנו צורכים. בתאגידים אלו שהוקמו כמו חברה מסחרית, יש צורך בהנהלה, דירקטוריון, מנהלה וביקורת ועוד כפי שנדרשת להם כול חברה מסחרית. שוב אנו מגלים שבעלי התפקידים העיקריים כמו מנכ"ל, יו"ר דירקטוריון ויועץ משפטי הנם מנויים או מקובלים מאוד על ראש הרשות. שוב נעשה שימוש בכסף ציבורי לא תמיד למטרה שלשמה הוקם התאגיד והשאלה החשובה ביותר. מדוע חברה בע"מ ? מדוע לא מלכ"ר הרי אין מצפים שנאמין שהוקם תאגיד לצורך עשיית רווחים על גבם של התושבים, המטרה הראשונית היא ניצול נכון של הכספים והשקעתו בשמירה על המים ועל התשתיות ובטח לא ליצור רווח. רווח שנעשה על גב המשלמים.

בימים אלה של לפני בחירות ייטיבו ראשי הרשויות להתגאות פחות במה שעירם, לכאורה, השיגה בציוני בגרות מעורפלים, תדמית, בניית כיכרות וכיוצא באלה ויאפשרו לכול אזרח שיחפוץ בכך לבדוק את מצבה הכלכלי האמיתי של הרשות שבעצם מקבלת דיבידנד מתאגידי המים כבעליה וכמחזיקת המניות בה, דיבידנד שעדיף שהיה נשאר בתאגיד המים ומשמש להשקעה בתשתיות, הוזלת מחיר המים ועוד.

תטיב הרשות לפרסם נתונים אמיתיים על מצבה הכספי השוטף והמצטבר (שהוא בדרך כלל הגרוע יותר והמביא בסופו של דבר להתערבות משרד הפנים בניהול העירייה - וועדה קרואה), ותפסיק להשתמש בתב"ר (תקציב בלתי רגיל) למימון קוסמטיקה שאולי לא נדרשת כלל. מצב זה מחריף במיוחד בעיתות של לפני בחירות לרשות כפי שצפויות לנו באוקטובר הקרוב.

לכם האזרחים הייתי ממליץ. אל תאמינו לכול שילוט חוצות. האמינו לתוצאות הכספיות שאותם בדרך כלל לא יפרסמו.

חומר למחשבה.

רשף שלמה - M.B.A כלכלן ויועץ מס

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה