אירוע מוחי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אירוע מוחי 

מאת   15/11/2005 |  נצפה 4012 פעמים
תיאור המקרה: גבר בן 57 עם היסטוריה של יתר לחץ-דם מ-3 שנים ערכי לחץ הדם נעו בין 100-180 ממ"כ ועד ל- 120-220 ממ"כ. שבועיים לפני הגיעו לבית החולים הוא סבל מטשטוש ראייה, סחרחורות, כאבי-ראש קלים, נימול האצבעות וכבדות בגפיים. יום אחד שבוע לאחר מכן הוא נפל ואיבד את הכרתו, על כן נלקח לבית החולים.

בבדיקתו בבית החולים נמצא לחץ דם שם 120-200 ממ"כ והאבחנה הייתה "אירוע מוחי שעל רקע יתר לחץ-דם". מיד טופל להורדת לחץ הדם ובהשפעה. כ-10 ימים לאחר האירוע עדיין היה במצב של חוסר התמצאות. הדיבור היה מאד לא ברור עם ריבוי גרגורים מהלוע כאילו יש גוף זר שם. נפגע לגמרי רפלקס הבליעה ושום נוזל לא יכול היה לעורר אותו ואף היו אספירציות לדרכי הנשימה מלוות בשיעול. ערכי לחץ הדם הממוצעים היו 100-180 ממ"כ.

בדיקות נוספות העלו שהשתן היה מועט וכהה בצבעו, הצואה הייתה יבשה ולא סדירה. הדופק היה מתוח וחמקמק, הלשון הייתה נוקשה עם חיפוי צהוב עבה.

אבחנה מבדלת: ברפואה הסינית מתייחסים לאירוע מוחי כאל : סטרוק של רוח או סטרוק של חום הקיץ וכדומה. לחולה שלנו החלו תופעות של סחרחורות, כאבי-ראש קלים, הפרעות ראייה, נימול האצבעות וכבדות בגפיים ובהמשך היה אובדן הכרה פתאומי וזה מתאים לסטרוק של רוח. זהו מצב של חוסר הרמוניה ניכרת בין אנרגיות יין ויאנג של הכבד תוך התפרצות מעלה של יאנג הכבד יחד עם לחות החוסם את המסלולים והחושים. החום של הכבד שעלה מעלה הפריע לפעולת הטחול על הנוזלים ולכן הם הצטברו. דרגת החומרה של המקרה הייתה גבוהה ולכן היה אובדן הכרה.

הטיפול: עיקרון הטיפול היה למתן את הכבד, לפנות את הרוח, לשחרר את הלחות, להחזיר את החושים לפעילות, לשחרר את החסימות ולהשיב את כושר הדיבור.

הנקודות שנבחרו היו: במסלול השליט המרכז הגולגולת, בכף הרגל במסלולי הכבד והכליות, בשוק במסלול הקיבה, ביד במסלולי הכפורת, הלב והמעי הגס, ובגרון במסלול ההתעברות.

כבר מתחילת הטיפול נצפתה הטבה הן מבחינת לחץ הדם, מצב ההכרה, התפקודים השונים כולל הדיבור. על כן, בסין הטיפול בכל מקרה של אירוע מוחי כולל כיום דיקור כבר מהשלב החריף ולמעשה אין שום התווית נגד לטיפול בכל סוג של אירוע מוחי.

לצערי בישראל מאד קשה לקבל הסכמה מלאה מצד המחלקות המאשפזות לטפל החולים אלו ובכל שלבי האשפוז. אני מצפה ליום בו המערכת תאמץ באמת את הטיפולים האלו במסגרת המרפאות ובין כותלי בתי החולים. רק השינוי יביא למפנה ביכולת שלנו לעזור לחולים ולמנוע נזקים וסבוכים מאוחרים, רבים וקשים. מי שיכול להוביל את השינוי זה הדרישה התקיפה של הציבור מול משרד הבריאות וקופות החולים השונות. האנשים שעברו אירוע מוחי הם ציבור מוגבל וחלש יחסית אך הנטל על המשפחות ועל המערכת הוא עצום. הבה נתגייס לטובת כל אחד מאתנו ונדרוש את שמגיע לנו.
החיים הם המתנה היקרה ביותר שניתנה לנו על פני כדור הארץ. הבה נשמור על עצמנו ועל סביבתנו. אם נאהב את עצמנו, נוכל לאהוב את הזולת, את בעלי החיים ואת היקום ונעריך את המתנה שאלוהים נתן לנו בחסדו. אנחנו המיקרוקוסמוס בתוך הקוסמוס נדאג לעצמנו והיקום ישיב לנו בתמורה.

הקליניקה ברח' לוי אשכול 50 דירה 3א', שיכון ל', תל אביב. טל' 03-6996937
כתובת האתר: http://www.moshe.org.il
אי-מייל: moshes50@zahav.net.il

שלכם באהבה
משה שטרנפלד.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה