סרטן חלל הפה - גילוי מוקדם והגדלת סיכויי ההחלמה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

סרטן חלל הפה - גילוי מוקדם והגדלת סיכויי ההחלמה 

מאת   29/05/2013 |  נצפה 2599 פעמים

גידול סרטני יכול להופיע בכל אחד מאברי הגוף. מהבחינה הזאת, סרטן הפה איננו שונה מכל גידול סרטני אחר. מה שמבדיל את הסוג הזה של סרטן ממרבית הסוגים האחרים הוא המודעות הנמוכה יחסית לקיומו. הנתון הזה מפתיע למדיי, בהתחשב בעובדה שהוא נמצא במקום השישי בשכיחות בקרב חולים הסובלים מגידולים ממאירים. בקרב חולים הסובלים מגידולים ממאירים בפה ובלוע יותר מחמש שנים, הסיכוי לשרוד את המחלה מגיע לחמישים אחוזים (50%) בלבד.

הגורמים לגידולים בפה ובלוע

לא ניתן לאבחן בצורה מדויקת את הגורמים להופעת גידול סרטני בפה. הסטטיסטיקה מעלה כי אנשים הנוהגים לעשן סיגריות וכן אנשים הנוהגים לצרוך כמויות גדולות של אלכוהול נמצאים בסיכון גבוה. גברים מבוגרים סובלים מהמחלה יותר מאחרים, אבל היא תוקפת לעיתים גם נשים וילדים.

כיצד מזהים את הסימפטומים

האמת הפשוטה היא שקשה לזהות את הסימנים, לפחות לא בשלבים הראשונים. מי שמיטיב לזהות את המחלה הם דווקא רופאי שיניים. אם המחלה ממשיכה להתפתח נותרים כיבים והאזורים הנגועים נראים גם בעין בלתי מזוינת. מומלץ, לפיכך, להתמיד בביקורים ובדיקות סדירות אצל רופא השיניים.

הטיפול בסרטן הפה והשלכותיו

מרבית הגידולים הסרטניים ניתנים להסרה בהליך פשוט יחסית. התנאי לכך הוא, כמובן, גילוי המחלה בשלבים המוקדמים שלה. לעיתים אורכת פעולת ההסרה זמן ארוך יותר ומצריכה שהייה של מספר ימים בבית החולים. במקרים קשים במיוחד עלולים הרופאים להסיר, יחד עם הגידול, גם חלקים מהלשון ומהפה. אם המחלה תוקפת גם עצמות, יוסרו גם חלקי העצם הנגועים.

טיפולים פלסטיים ושחזור הפנים

משטופלה המחלה, חלקי הפנים שהוסרו חייבים להיות משוחזרים. המטרה היא להעניק למטופל חזות אסתטית טובה ולהחזיר לו את התפקוד העצמאי והיכולת לאכול בעצמו.

למרבה השמחה, תחום הכירורגיה הפלסטית המשחזרת מציע למטופלים מגוון פתרונות. חלקם כרוך בנטילת עור, שרירים או עצמות מחלקי גוף אחרים והשתלתם במקום אלה שהוסרו. סוג אחר של פתרונות הוא השתלת חלקים העשויים מחומרים סינתטיים. כך או אחרת, טיפול על ידי רופא מומחה מבטיח סיכוי רב מאד לחזרה לתפקוד רגיל יחד עם מראה אסתטי טוב.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה