הסכנות ברשת האינטרנט - ממה כדאי להיזהר?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הסכנות ברשת האינטרנט - ממה כדאי להיזהר? 

מאת   26/05/2013 |  נצפה 1406 פעמים

רשת האינטרנט שינתה את ההרגלים ואורחות החיים של כולנו והפכה לחלק בלתי נפרד מהם. גם ילדינו, הצעירים והמתבגרים כאחד, גולשים בה בכל הזדמנות, גם באמצעות הסמארטפונים כשהם מחוץ לבית. הילדים שלנו, באופן מיוחד, חשופים לנזקים ולסכנות שאורבות ברשת וקשה היום למנוע מהם גלישה או לעקוב אחריהם בכל רגע ורגע – ולכן הסברה ושיח פתוח הם כנראה הדרך הטובה ביותר להגן עליהם.

זרים מסוכנים

הסכנה הגדולה ביותר לגולשי רשת צעירים נוגעת לקשרים שיכולים להיווצר בינם לבין אנשים זרים, בצ'טים וברשתות החברתיות. לאחוז גדול מבין המתבגרים יש אינטראקציות עם 'חברים' מהרשת שהם לא מכירים אישית ולא אחת מתגלה מקרה של זר בוגר שמתחזה לילד, למטרות פליליות או מתוך ניסיון לבצע פשע מיני חמור. הילדים שלנו, שנולדו לתוך עולם של שיחות וירטואליות, נוטים להאמין ל'חבר' הרשת שלהם ולשתף איתו פעולה – והפגיעה ברשת או במפגש פיזי יכולה להיות קשה מאוד.

תכנים נזקניים

גם ללא מפגשים וירטואליים, הרשת, הפתוחה לכל, מכילה סוגים שונים של חומרים פוגעניים שאינם מסוננים בפני ילדים : חשיפה לתוכן פורנוגרפי בגיל צעיר, יכולה לפגוע רגשית ולשבש את ההתפתחות המינית התקינה. לצד זאת, ניתן למצוא ולהיחשף ברשת למידע שאינו מתאים לילדים – על מעשים פליליים (כמו איך בונים פצצה), צריכת סמים ותכנים המעודדים התאבדות, אנורקסיה ועוד.

פגיעה חברתית

סכנה מסוג שלישי, חמורה לא פחות, הביאה כבר למספר מקרי- התאבדות של בני נוער בארץ בשנים האחרונות. מדובר בחרמות ו'קמפיינים' נגד ילדים, הכוללים חשיפת נתונים רגישים עליהם, עלבונות וגידופים. פגיעה כזאת, הנעשית לאור יום וקבל עם ורשת, על ידי קבוצת השווים יכולה להביא למשברים נפשיים קשים, אצל מי שלא יודע להתמודד איתה.

מה לעשות?

בגילאים הצעירים יותר, גילאי הגן ובית הספר היסודי, אפשר למנוע מהילדים גישה לרשת הפתוחה באמצעות סינון אתרים, כך שיגלשו רק באתרים המאושרים לילדים. כדאי לקבוע את המחשב הביתי בסלון הבית ולא להשאיר מחשבים ניידים בחדרי הילדים בשעות הלילה. קשה עד בלתי אפשרי למנוע מילדים גדולים יותר לגלוש ברשת פתוחה, כי היום האינטרנט נמצא בכל מקום. יחד עם זאת, אם מתעורר חשד, אפשר לבדוק את היסטורית הגלישה במחשבים בהם משתמש הילד ולוודא שלא שוטט באתרים מסוכנים. הדבר החשוב מכל, הוא להסביר לילדים את הסכנות הגלומות ברשת ולחייב אותם במספר חוקים פשוטים : כמו לא לתת פרטים אישיים ולא לפתוח מצלמה מול 'חבר' לא מוכר. מעבר לכך, חשוב לשמור על תקשורת פתוחה וכנה עם הילדים ולבקש מהם להודיע לכם אם נפגעו או נתקלו בתוכן פוגעני באינטרנט.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה