פציעות וכאבים בכתף
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פציעות וכאבים בכתף 

מאת   19/05/2013 |  נצפה 4632 פעמים

מפרק הכתף הוא המפרק בעל היכולת התנועתית וטווח התנועה הגדול ביותר מבין מפרקי הגוף. עקב מורכבותה של חגורת הכתפיים הכוללת מספר רב של אברים וטווחי תנועה גדולים, עלולות הכתפיים להיות חשופות  לפגיעות רבות ופציעות.

מעט אנטומיה בקצרה, חגורת הכתפיים מורכבת משלוש עצמות  עצם הבריח- Clavicle, עצם השכמה- Scapula ועצם הזרוע-  Humerus, עצמות אלו מחוברות דרך מספר מפרקים, רצועות  ושרירים, אשר מאפשרים מגוון רחב של תנועות.

ישנם שלושה מפרקים עיקריים בחגורת הכתפיים, הראשון הוא מפרק ה- Glenohumeral Joint , זהו המפרק העיקרי בכתף המחבר בין עצם הזרוע לשכמה. השני הוא Acromioclavicular Joint המחבר בין עצם הבריח לשכמה והשלישי הוא ה- Sternoclavicular Joint המחבר בין עצם הבריח לעצם החזה. ישנו עוד "מפרק" חשוב נוסף ה-   Scapulothoracic Joint, טכנית זהו לא ממש מפרק היות והוא לא כולל קפסולה וחיבורי רצועות. מפרק זה מסתמך על שרירים העוטפים ומקיפים אותו ליציבה ותנועה, היוצרים תנועת החלקה של עצם השכמה על כלוב הצלעות. במפרק זה לעיתים נוצרות הידבקויות פיברוטיות כתוצאה מפציעה וחוסר תנועה מפרקית, דבר שמעצים את הגבלת התנועה יותר וגורם לכאב.

המפרק העיקרי בחגורת הכתפיים הוא ה- Glenohumeral Joint,  אשר בזכות המבנה שלו מאפשר לכתף את טווח התנועה הרחב ביותר בחגורת הכתפיים. אחת הפציעות הנפוצות במפרק זה היא פריקת מפרק הכתף.

סוגי הפציעות בחגורת הכתפיים

עקב טווחי התנועה הגדולים שיש בחגורת הכתפיים הן הופכות חשופות ופגיעות יותר לפציעות. כאבים  בכתף ופציעות כתף הן נפוצות מאוד ועלולות להתרחש במהלך ואו עקב פעילות ספורטיבית אך גם בפעילויות יומיומיות. ניתן לחלק את סוגי הפציעות בכתף לשתי קטגוריות עיקריות, כאבים או פציעות כתף הנבעים מתאונה או חבלה פתאומית , פציעות כמו פריקת כתף, קרע באחד הגידים של השרירים המתחברים  במפרק הכתף, קרע באחת הרצועות המייצבות את מפרק הכתף וחגורת הכתפיים. ובקבוצה השניה ישנן פציעות הגורמות לכאבים והמתרחשות בצורה הדרגתית ומכשל הדרגתי , לעיתים ללא סיבה הניתנת לאבחנה מידית ויכולות לנבוע מיציבה לקויה, עומס יתר מתמשך בפעילות מסוימת, שימוש יתר  בתנועות חוזרות, היסטוריה של פציעה ישנה אשר לא החלימה בצורה מיטבית ועוד...

חלק מהפציעות הנפוצות הן דלקות בגידים של שרירי מסובבי הכתף ? Rotator Cuff Tendonitis  , דלקת בשרירי הכתף ? Shoulder Tendonitis  , דלקת בבורסה ? Bursitis, פציעת צביטה ? Impingement Syndrome , כתף קפואה- Frozen Shoulder , מתיחות גידים ואו שרירים בחגורת הכתפיים, כאבים מוקרנים אזור הכתף הנובעים מפציעה באזור אחר ועוד...

בזמן פציעה בכתף מומלץ להפסיק פעילות, לאפשר למקום מנוחה, לטפל באמצעות קירור ולפנות בהקדם לאבחון וטיפול.  כאשר הפציעה מאובחנת כאחת הפציעות מהקטגוריה השניה (פציעה מתמשכת) ישנן מספר דרכים יעילות  לטפל ולסייע בהחלמה והחזרת חגורת הכתפיים לתפקוד תקין ונטול כאבים.

דרכי הטיפול בפציעות וכאבי כתף

דרכי הטיפול בפציעות וכאבי כתף הן רבות ומגוונות, החל ממנוחה והימנעות מתנועה בשלבים הראשונים תרגילי מתיחה, חימום וקירור, טיפולי פיזיותראפיה, תרופות אנטי דלקתיות וזריקות עפ"י המלצת הרופא המטפל ואף ניתוח.

טיפול משולב בעיסוי רפואי, שיקום תנועתי אורטופדי בגישת טריגר פוינט תראפי (Trigger Point Therapy), דיקור יבש מערבי ושימוש בקינזיו טייפינג (Kinesio Taping Therapy) נמצאו יעילים מאוד לטיפול פציעות וכאבים בכתף, כמו כן אבחון ממצא למציאת הסיבות אשר הביאו להתפתחות הכאב והפציעה בכדי להימנע ממצב זה בעתיד, הנחיית המטופל לביצוע תרגילים לשיפור טווחי תנועה, מתיחה ופעילות גופנית המותאמים למצבו הגופני של המטופל, כל אלו יחד יביאו להחלמה מהירה ומניעה של הישנות הבעיה או הפציעה.

טיפול בכאבים והגבלות תנועה, דרך שיטות טיפול טבעיות המבוססות על הרפואה המערבית, מומחיות בגישות טיפול רפואי אינטגרטיבי כמו: שיקום תנועתי אורטופדי, טריגר פויינט, קינזיו טייפ ועיסוי רפואי ומשולב. שיקום תנועתי אורטופדי בכיר, התמחות בטיפול בספורטאים, קינזיו טייפינג עם התמחות בפציעות אורטופדיות ופציעות ספורט, מוסמך לטיפול בנשים בהריון. חבר באיגוד מקצועות העיסוי בישראל והלשכה למקצועות בריאות משלימים  RCP-M12959. www.yafimetapel.co.il    info@yafimetapel.co.il">target="_blank"> info@yafimetapel.co.il מטפל באזור כפר סבא  והמרכז

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה