מתי מרכיבים כתר או גשר על גבי שתלים דנטלים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מתי מרכיבים כתר או גשר על גבי שתלים דנטלים 

מאת   13/05/2013 |  נצפה 2677 פעמים

במאמר זה מטרתי להסביר למתרפאים המגיעים אל מרפאת השיניים בבאר שבע "מדוע התהליך לקבלת כתר על גבי שתל דנטלי לוקח לעיתים יום אחד ובמקרים אחרים, ההמתנה יכולה  להגיע אפילו עד שנה או שנתיים?"  כדי להבין את השיקולים והתשובה נדרשת הבנה של התהליך מעקירת השן , הכנסת השתל ועד לשיקום עם כתר או גשר על גבי שתלים.
אחת המטרות בזמן עקירת שן היא לשמור על סביבת העקירה כמה שיותר בריאה ובצורתה הטבעית. כלומר: לשמור על העצם שמחזיקה את שורש השן והחניכיים שעוטפים אותה. כאשר יש נזק מראש לעצם או לחניכיים כתוצאה מזיהום או מחלת חניכיים, עדיף לשפר את סביבת העקירה לפני יום ההשתלה. תהליך השיפור כולל ייצור עצם או חניכיים ויכול להמשך 2-6 חודשים. במקרים שהעצם וחניכיים בריאים והפגיעה ממוקמת בשן לעקירה בלבדוהחסך האסטטי מאוד בולט,  ניתן לעתים קרובות להכניס שתל ביום העקירה. במושגים של רפואת שיניים זה נקרא  "שתל מיידי".
ניתן לקרא עוד בקישור הבא: ניתוחי חניכיים וייצור עצם.
בזמן ההשתלה, רופא השיניים מנסה להכניס את השתל לתוך העצם באופן שייתן אחיזה מקסימאלית ולמקם אותו כמה שיותר קרוב למיקום ולכיוון הקודמים של השורש שנעקר.  חשוב לזכור ש:

שלב אחרון של התהליך, הינו שחזור על גבי שתלים. שלב זה כרוך בחיבור מבנה וכתר לשתל. בשלב זה השתל נכנס לתפקוד ומיצר את האסתטיקה. זה גם השלב שבו המתרפא מעמיס כוחות על השתל ואנו בוחנים האם השתל נקלט.
עכשיו, אתם מבינים את הסיבה לחשיבות תקופת המנוחה לאחר השתלת השתל. מתי ואיך אנו בכל אופן מרכיבים את הכתר/גשר לפני סוף הקליטה?
יש אפשרות לייצר אסטטיקה עם הפחתת עומס על ידי הרכבת כתר זמני נמוך יותר משן המקורית שלא ייגעת השיניים בלסת הנגדית. אנו קורים לזה "שיחזור מיידי". תנאי הכרחי לשיחזור מיידי הוא מספיק שיניים צמודות וחזקות אשר יכולות  לעמוד בעומס עד בניית כתר/גשר קבוע על השתלים שיתפקד וייתן תמיכה כמו השן מקורית.
אנו יכולים לחזק מספר שתלים שעדיין חלשים דרך גשר זמני שמקבע בין השתלים. להסגת מטרה זו, דרושים מספיק שתלים שמפוזרים כמה שיותר סביב הפה כדי לחלק את הכוחות כמה שיותר. במקרה כזה אנו משתמשים במונח "העמסה מיידית".

לסיכום במאמר זה ניסיתי להסביר את השיקולים

דר' בארי גוטרמן - רופא שיניים בבאר שבע, מנהל מרפאת שיניים בבאר שבע ברח' חטיבת הנגב 26 באר שבע, טל. 08-6270041בקרו באתר האינטרנט: http://www.xn--4dbacabt3aaa4b4a5ap8clhj.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה