פטור מתשלום מזונות- האם זה אפשרי?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פטור מתשלום מזונות- האם זה אפשרי?  

מאת   05/05/2013 |  נצפה 1671 פעמים

נושא תשלום המזונות הוא אחד הנושאים המרכזיים ביותר בכל הליך גירושין המתנהל בין בני זוג, הן במסגרת ערכאות משפטיות והן במסגרת הסכם גירושין אותו מגבשים בני הזוג יחדיו. על פי חוק דיני המשפחה במדינת ישראל משנת 1959, נקבע כי הורים מחויבים בתשלום מזונות ילדים, כאשר התביעה יכולה להיות מוגשת על ידי אחד ההורים, או לחילופין, על ידי הילדים עצמם.

בכל המקרים, תשלום המזונות משולם לילדים עד גיל 18, כאשר נהוג לחלק את גובה תשלום המזונות לשלוש קבוצות גיל עיקריות: האחת, עד גיל 6 –כאשר האחריות המלאה על תשלום המזונות הינה של אב המשפחה, השנייה, מגיל 6 עד 15, כאשר נטל תשלום המזונות חל על שני ההורים בהתאם ליכולותיהם הכלכליות, והשלישית, מגיל 15 עד 18, כאשר גובה תשלום המזונות חל על שני ההורים באופן שווה זה לזה.

הייתכן שאב המשפחה יהיה פטור מתשלום דמי מזונות?

בעקבות פסק דין (די נדיר), שהתקבל לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה,נקבע כי מאחר שבת המשפחה, מסרבת באופן חד משמעי להיפגש עם אביה, ומאחר ואם המשפחה, איננה עושה דבר כבדי לקדם את הקשר בין השניים, לא זכאית הבת לקבלת דמי מזונות.פסק דין תקדימי זה, מצטרף למספר פסקי דין, שקבעו להפחית בחצי את תשלום דמי המזונות על ידי אב המשפחה, וזאת עקב סירוב ילדי המשפחה להיפגש עם אביהם.

מכיוון שילדים נקלעים בעל כורחם להליך הגירושין של הוריהם, ומכיוון שבחלק מהמקרים, הילדים נאלצים להתמודד עם דברי הסתה והתססה של אחד מהורים כלפי השני, בית המשפט מוצא לנכון להפחית או לבטל את הדרישה לתשלום דמי מזונות, וזאת במקרים בהם הוכח כי בחיי הילדים ישנה השפעה מסיתה מצד האם כנגד האב, וזאת על מנת למנוע את המפגש בין אב המשפחה לילדיו.

הצגת ראיות לבית המשפט בדבר ילדים סרבנים (ילדים המסרבים להיפגש עם האב), ובדבר הסתה כזו או אחרת מצד האם, לרבות, אי נקיטת פעולה מצידה לקיום הקשר בין אב לילדיו, עלולה להוביל לשינוי מזונות הילדים והעברת משמורת הילדים.

במידה וגם אתם זקוקים לשירותי ייעוץ משפטיים, בכל הקשור לנושא תשלום מזונות ילדים במסגרת הליך גירושין, זה הזמן לפנות לעורך דין מקצועי, מנוסה ומיומן, המתמחה בליווי הליכי גירושין ודיני משפחה.

עידית רונן      עורכת דין ומגשרת       סניף קריית מוצקין: גושן 31, טל: 077-2060225       נייד: 050-3762093         zaronlaw@gmail.com        iditro_L@smile.net.il ילידת 1975, נשואה ואם לשניים, בוגרת הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה (LL.B). התמחתה במשרד החיפאי הוותיק של עורכי הדין הדסי את וינטר, והוסמכה כעורכת  דין בשנת 1999. בוגרת קורס הכשרת מגשרים מטעם לשכת עורכי הדין. במשך השנים עסקה עורכת דין רונן במגוון נושאים בתחום האזרחי, תחילה כעורכת דין שכירה והחל משנת 2003 כעורכת דין עצמאית. עו"ד עידית רונן מתמחה בדיני משפחה ודיני מקרקעין.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה