פעילות גופנית מונעת היווצרות אבנים בכיס המרה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פעילות גופנית מונעת היווצרות אבנים בכיס המרה 

מאת   26/04/2013 |  נצפה 2805 פעמים

לאור מחקר שנערך במשך 8 שנים על 45,000 גברים מתברר כי הסיכון לאבנים בכיס המרה עולה כאשר מנהלים אורח חיים לא בריא ויורד כאשר עוסקים בפעילות גופנית באופן סדיר.

ברוב מוחלט ממחקרים קודמים לא נמצא קשר ישיר בין אבנים בכיס המרה ופעילות גופנית, אבל ראוי להדגיש כי מחקרים אלו לא היו מקיפים מספיק ולא היו בדיוק מירבי. אי לכך, מחקרים אלו שטענו כי פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון לאבני מרה, לא הצליחו לשלול קשרים אחרים להפחתת הסיכון כמו תזונה נכונה ושימוש בתוספי מזון.

בשנת 1986 החלו צוות של חוקרים מאוניברסיטת הרווארד ומבית החולים לנשים בבוסטון (הלא כיום הוא נקרא בית החולים בריגהם אנד וימנס) מחקר שעקב אחר 45,000 גברים בני 40 ומעלה. כל שנתיים התבקשו הנבדקים למלא שאלון רפואי לגבי הרגלי התזונה שלהם ותדירות הפעילות הגופנית אותה הם מבצעים. הנבדקים דיווחו כי את זמנם הפנוי הממוצע בשבוע הם מעבירים בהליכה, רכיבה על אופניים, ריצה ואף טניס. במחקר נערכה השוואה בין 800 נבדקים שהתגלו אצלם אבנים חדשות בכיס המרה לעומת השאר.

לפי מסקנות החוקרים, 30% מהמקרים של אבנים בכיס המרה בקרב גברים יכולים להימנע על ידי חצי שעה של פעילות גופנית לפחות ארבע פעמים בשבוע ושמירה על תזונה מאוזנת. במחקר נערכה השוואה בין גברים פעילים גופנית לכאלו שלא והתוצאות הראו כי לאלו שצפו בטלוויזיה במשך 40 שעות ויותר בשבוע היה סיכון גבוה פי שנים לפתח אבנים בכיס המרה מאשר אלו שצפו בטלוויזיה במשך פחות מ-6 שעות.

השמנת יתר הינה גורם ראשי לאבנים בכיס המרה. אי לכך, לפי טענת החוקרים פעילות גופנית פועלת באופן סמוי למניעת אבני מרה בכך שהיא עוזרת בשמירה על משקל גוף תקין. אמנם, על מנת להשיג הפחתה גדולה בסיכון למחלה צריך לעסוק בפעילות נמרצת אך גם פעילות שגרתית, כמו צעידה או ריצה קלה, יכולה להשיג את המטרה.

בחשיפת תוצאות המחקר, החוקרים המליצו לבצע מחקר זהה בקרב נשים, שלהם סיכוי כפול מזה של גברים להיווצרות אבנים בכיס המרה, וזה כדי להסיק מסקנות נרחבות לגבי הקשר בין אבני מרה לפעילות גופנית בקרב כלל האוכלוסיה.

ההמלצה הגורפת היא שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית מאוזנת כחלק מאורח חיים בריא המפחיתים את הסיכון לא רק להיווצרות אבנים בכיס המרה אלה למגוון רחב של מחלות ובעיות גופניות. במידה ואובחנתם כבר באבנים בכיס המרה מומלץ להמשיך בפעילות גופנית מתונה ותזונה מתאימה לטיפול באבני מרה ולהיות תחת מעקב אצל הרופא.

 

המרכז הישראלי לטיפול באבנים בכיס המרה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה