רגולציה בריתוך- צו השעה! ויפה שעה אחת קודם
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

רגולציה בריתוך- צו השעה! ויפה שעה אחת קודם 

מאת   04/04/2013 |  נצפה 3854 פעמים

רגולציה בריתוך- צו השעה!

ויפה שעה אחת קודם

 

לא אגזים אם אומר שאנו חיים בתיאטרון האבסורד. מחד, תעשיית המתכת בישראל משוועת לרתכים אך מנגד לא נעשה מספיק לספק צורך כה חשוב זה. המצב בארץ בנושא הסמכת כוח אדם מקצועי בתחום הריתוך ירוד. עבודות הריתוך בישראל לא מוגדרות כמקצוע ולמרות ההשפעה המובהקת שלהן על בטיחות האדם והסביבה הן אינן ממוצבות כיאה להן. הסיטואציה הקיימת הינה שהיצע הרתכים בישראל עומד ביחס הפוך לרמת הביקוש והחשיבות המתחייבת, דבר, המחייב פתרון ויפה שעה אחת קודם. כיום, למעט שני תקנים ישראליים (ת"י 4295- "מיכלי לחץ" ות"י 4280 חלק 1- דודי קיטור צינורות אש") שהוכרזו כרשמיים, ולפיכך מטילים חובה על שימוש ברתכים מוסמכים בלבד, אין כלל חובה ממקור אחר שיש בה כדי לחייב ביצוע עבודות ריתוך על ידי רתכים מוסמכים בלבד וכאלה שהסמכתם מותאמת לתהליך הריתוך אותו הם אמורים לבצע. חשבו לדוגמא על אותן תושבות מעבי המזגנים התלויים להם בקומות העליונות של בניינים רבי קומות. תושבות אלה אמורות להיות מרותכות על פי כללי המקצוע המתחייבים באמצעות רתכים מוסמכים בלבד אך אין הדבר כך! קריסתה של אותה תושבת ונפילתו של מעבה מזגן אשר יגבה קורבנות מיותרים היא רק שאלה של זמן. בנוסף יובהר, שבריתוכים קריטיים כקונסטרוקציות וגשרים אין חובה לוודא שהרתך מוסמך לתהליך הריתוך אותו הוא מבצע, דבר, שאינו עומד בשום קנה מידה מקביל בעולם ועל כך יש רק להצטער.

ניכר קיומו של החשש מצד מפעלי התעשייה בישראל ממיסודה של חובה לשימוש ברתך מוסמך בלבד וכזה שעבודת הריתוך אותה הוא מבצע תהא מותאמת לתחום ההסמכה שלו.  לדעת החוששים, באופן פרדוקסאלי יש לומר, דרישה זו תגרור הרעה לכאורה במספרם של הרתכים הזמינים לבצע עבודות ריתוך. לדעתי, חשש זה מוטעה ויש במהלך זה להביא לשדרוג משמעותי של רמת הריתוך בישראל ולא להיפך. יתר על כן, נשאלת השאלה- האם כשמדובר בבטיחות אנו מעוניינים שאותם אלה המרתכים מבני פלדה בהם אנו שוהים, גשרים עליהם אנו נוסעים ומתהלכים ואת אותה תושבת למעבה מזגן המצויה מעל לראשנו,  יהיו אלה שנבחנו והוסמכו כרתכים או שמא כל אחד יכול להחזיק את הקשת ולבצע ריתוך?!

ריתוך איכותי שווה בטיחות. לעומת זאת, ריתוך מפוקפק מסכן בהכרח את בטיחות המשתמש והסביבה.

באותו מרווח הקיים בין גישת הרצוי למצוי נכנסת הוועדה הלאומית לריתוך. אנו פועלים בדריכות ובנחישות על מנת לבסס את עבודות הריתוך ולהופכן למקצוע מוכר על פי חוק בישראל. אין מדובר בעניין של מה בכך, שכן המהמורות הנקרות בדרכנו רבות. אך הדרך ברורה, המטרה מוגדרת ויש לנו את הסובלנות מחד ואת הנחישות מאידך להשיג, בסיוע ובשיתוף פעולה של חברינו באגף להכשרה מקצועית במשרד התמ"ת, בהתאחדות התעשיינים ובהסתדרות המתכת, את היעד הכה חשוב שהצבנו לעצמנו למען התעשייה המקומית.

אני מבקש להרגיע את צרכני הרתכים בישראל ולקבוע, שמיסוד מקצוע הריתוך בישראל יביא בהכרח לשדרוגו ולהכרה בחשיבותו, וזאת תוך מתן תגמול הולם לעוסקים בו. קביעת רמות סף גבוהות יותר לעוסקים בריתוך יביא להגברת הנהירה לעסוק במקצוע חשוב זה, ובפרט כשאנו עדים לפרויקטי תשתית כה רבים המיושמים בארץ. מעניין לעניין באותו עניין יש לזכור את סוגיית השימוש בעובדים זרים כרתכים בישראל. האם נכון וראוי לתור אחר עובדים זרים ולהביאם ארצה, באישור או חלילה שלא באישור, על מנת שיעסקו בריתוך? האם לא ניתן לפעול בצורה מושכלת ומוכוונת להכשרתם של רתכים בישראל תוך נקיטה בצעדים מתבקשים כדי לתמרץ אותם להתמיד במקצוע זה?! על כך נאמר: "אם תרצו אין זו אגדה". זה מצוי בהישג יד, זה פשוט מעבר לפינה. אני רואה בעיני רוחי, שרתכים פוטנציאליים פונים מיוזמתם להכשרתם כרתכים, ומציעים את עצמם לתעשייה בישראל, בתום הכשרתם ועמידתם במבחני ההסמכה כרתכים בדיוק כפי שטכנאים, הנדסאים ומהנדסים עושים זאת אגב אורחא.

הוועדה הלאומית לריתוך פעלה במשך שנים רבות ואנו ממשיכים ונפעל  גם בשנים הבאות במס' ערוצים שכל תכליתם הינה לבסס את תחום הריתוך בישראל ולשדרגו. בכלל זה, אבקש להתמקד במס' סוגיות מרכזיות:

 לסיכום:

לנוכח המצב העובדתי לו אנו עדים בחיי היומיום ובפרט לנוכח התרבות הישראלית הרווחת ולפיה מה שאינו חובה הינו, במקרה הטוב, בגדר המלצה בלבד, נדרש לפעול לאלתר להסדרת הרגולציה המתחייבת בתחום הריתוך ולהבטיח, לכל הפחות, את הסוגיות הבאות:

 המשמעויות הצפויות מהסדרת הרגולציה כאמור, הינן:

 

הכותב אינג' עדי א. עציץ, עו"ד הינו מפקח ריתוך מוסמך וחבר הוועדה מאז שנת 2000 ויו"ר הוועדה הלאומית לריתוך מאז פברואר 2012.

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אינג' עדי א. עציץ ואין לעשות במאמר שימוש כלשהו ללא קבלת רשותו הפורמאלית מראש.

אינג' עדי א. עציץ, עו"ד                                                                                   הכותב הינו עורך דין ומהנדס, מומחה לציוד לחץ וריתוך ומתמחה במשפט הנדסי טכנולוגי, בטיחות בעבודה, דיני עבודה ותאונות עבודה.  0546-354234

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה