האימא המיניקה מול דרישות התינוק
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האימא המיניקה מול דרישות התינוק 

מאת   14/11/2005 |  נצפה 2535 פעמים
כיום אין שום עוררין בהסכמה של החיוניות של ההנקה. התינוק ניזון מחלב אמו המתאים בדיוק נמרץ לכל הצרכים החיוניים לחיי התינוק הגדל. החלב תמיד מוכן ובחום המתאים בכל זמן נדרש. כל שיש לעשות זה לשלוף שד ולתת לתינוק. נדרשת מיומנות של האם בהנקה ושיתוף פעולה של התינוק. ברם, אין בכך די. התינוק מקבל את מה שהאם ניזונה ואת תוצרי הפירוק של המזונות. מכאן שהתינוק מגוון את טעמיו דרך תזונתה של האם. הצרכים של התינוק גבוהים בשל קצב הצמיחה המהיר, המחייב את כל אבות המזון ובשפע. רובנו ניזון ממעט מרכיבים ועם פחות מיני טעמים. אנו אוכלים ושותים מזונות ומשקאות הדלים במרכיבי מזון חיוניים ו/או שותים משקאות הפוגעים בספיגה של חומרי מזון חיוניים. מעבר לכך, איננו נותנים את הדעת די ליכולות של התינוק עצמו להתמודד עם התדרים השונים של מגוון המזונות והמשקאות. ומה קורה בפועל לתינוק, אצלו מערכת העיכול טרם הבשילה? הוא סובל מכאבי בטן, מריבוי גזים, מעוויתות הבטן ואולי מעוד כאבים גופניים אחרים בגינם התינוק באי שקט והרבה פעמים בוכה עד בלי די. תוך פרק זמן קצר מתחיל התינוק לסבול מבעיות גופניות שונות. שכיח הדבר שהתינוק סובל מדלקות אוזניים, מנטייה להתקררויות חוזרות, לעיתים בעיות נשימה, הפרעות בגדילה, מורסות למיניהן כמו אלו לצד פי הטבעת. אזי מתעוררים כל רגשות התסכול, גם מניקים וגם כל הבעיות דלעיל. ואז מתחילים לרוץ לרופאים ומתחילות הצרות והסיבוכים.

כל שעלינו לעשות זה לבדוק את התאמת המזונות שהאם ניזונה לתינוק. באם אין בעיה במזון כזה או אחר, שהאם תהנה. אך כאשר נמצא אי התאמה, אסור לאם לאכול מזונות או מרכיבי מזון אלו. זה לא תמיד קל או טעים לאם. עליה לוותר על מזונות להם הורגלה ושאולי נכונים ומתאימים לה אך לא לתינוק באותה יחידת זמן. גם התינוק גדל והמערכות מבשילות בהדרגה והיכולת של התינוק להרחיב את סל מזונותיו גדל יחד אתו. על האם לעקוב אחר כל בעיה של התינוק ולפי הצורך לבצע בדיקה נוספת עד אשר מתבררים כל המזונות הבעייתיים. בדרך זו נמנע מהתינוק סבל לא מבוטל, נמנע מחלות לא מעטות ומההורים ימנע סבל ותסכול.

הבדיקה קלה ומדויקת כאשר היא נעשית בידיים מיומנות. אנו בודקים זאת בעזרת הפנדולום. התוצאות מדרך זו ממש טובות והניסיון מראה כי ניתן למנוע את רוב הסיבוכים או לפחות למתן אותם במאוד. אני ממליץ בחום לכל אישה מניקה לעבור בדיקה זו עם התינוק ובכך לשנות את איכות החיים של כלל המשפחה ושל התינוק בפרט.
החיים הם המתנה היקרה ביותר שניתנה לנו על פני כדור הארץ. הבה נשמור על עצמנו ועל סביבתנו. אם נאהב את עצמנו, נוכל לאהוב את הזולת, את בעלי החיים ואת היקום ונעריך את המתנה שאלוהים נתן לנו בחסדו. אנחנו המיקרוקוסמוס בתוך הקוסמוס נדאג לעצמנו והיקום ישיב לנו בתמורה.

הקליניקה ברח' לוי אשכול 50 דירה 3א', שיכון ל', תל אביב. טל' 03-6996937
כתובת האתר: http://www.moshe.org.il
אי-מייל: moshes50@zahav.net.il

שלכם באהבה
משה שטרנפלד.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה