מחלות חורף
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מחלות חורף 

מאת   14/11/2005 |  נצפה 4484 פעמים
הרפואה הסינית המסורתית מתייחסת, בין היתר, אל עונות השנה. המאפיין את החורף הוא קור ורטיבות. הקור עצמו הוא בעייתי, הוא גורם לקיפאון וחוסר תנועתיות. הרטיבות גם היא גורמת לבעיות והשילוב ביניהם הוא מאד בעייתי. נוסף על כך, ישנן רוחות המוליכות קור ורטיבות והן חודרות אל הגוף. כל אלו הם מרכיבי היסוד לבעיות ומחלות החורף בהיבט של השפעת מזג-האוויר.

מאפייני היסוד של פילוסופיית הרפואה הסינית הם חמשת היסודות. היסוד של החורף הוא המים-הכליות ודרכי-השתן באיברי הגוף. הכליות הן איבר חיוני ביותר עם תפקודים רבים. הכליות מכילות את תמצית האנרגיה של הגוף. הכליות מחלקות את האנרגיה לכל הגוף לפי צורך קבוע ולפי צריכה. הגוף עצמו בעזרת הטחול-לבלב, מטעין את הכליות וזאת בעזרת האנרגיה הנוצרת מחמצון המזון. החמצון הוא חלק מפעילות הריאות. לכליות ולריאות יחסי גומלין ישירים. בתפקוד תקין של האיברים, הריאות מייצרות את האנרגיה היורדת למטה והכליות קולטות אנרגיה זו. הטחול-לבלב מבצעים את פעולת פינוי הנוזלים הטהורים והעכורים במהלך פעולת העיכול. לא נעסוק בכל נושא משק הנוזלים והמלחים בגוף, אך נזכור כי הכליות מפנות את הנוזלים העודפים החוצה מהגוף דרך דרכי-השתן.

הכליות אחראיות גם על המצב ההידרוסטטי, אחריות על לחץ-הדם. אחריות על הגדילה והצמיחה בילדים. אחריות על העצמות והשיניים. הזנת המח דרך מח-העצם. סיוע בייצור הדם. אחריות חלקית על שיער הראש. איבר החישה של הכליות הן האוזניים.

מצבי האנרגיה של הכליות הן: צ'י ( האנרגיה הפנימית ), יין ( האנרגיה הפנימית, הנקבית, הקרה ), יאנג ( האנרגיה הזכרית, החיצונית והחמה ) וג'ינג ( המכיל יין ויאנג ).

באם יש לנו מספיק אנרגיה מסוג יאנג, הקור והמים לא כל כך מזיקים. באם יש יותר מדי יין ופחות מדי יאנג ו/או פגיעה בג'ינג, אזי יתכנו בעיות של קור ורטיבות. כל מיני גורמים יכולים להשפיע על כל אחד ממצבי האנרגיה של הכליות ובכך להשפיע על היכולת של הכליות להתמודד עם קור ורטיבות. עודף פעילות בחורף, בה אנו "שורפים" יותר מדי אנרגיה, תחליש את הכליות ואז יתכן שהקור והרטיבות יחדרו לגוף. אותו כנ"ל מדובר בפעילות מינית מוגזמת, בלידות מרובות ותכופות, בתזונה ואורח חיים שאינם תומכים בכליות. למשל, עלינו להקדים לישון בחורף ולקום יותר מאוחר. עלינו להגן על הגוף מפני קור ורטיבות בכדי לא "לבזבז" את היאנג של הכליות יתר על המידה. בגיל המבוגר יותר, באופן פיסיולוגי, הכליות נחלשות על כן צריך לדאוג לשמור על האנרגיה הזו ולא, יהיה אובדן גדול.

מהן המחלות השכיחות בחורף ומדוע הן נוטלות חלק? אנו רואים יותר דלקות בסמפונות ובריאות על שום הקשר הישיר בין הריאות לכליות. בכך מתאפשר לקור ורטיבות לחדור לתוך הריאות ולגרום לנזק. ייתכנו יותר דלקות בדרכי-השתן ובכליות. הכליות עצמן יינזקו כמו בקבוצת מחלות הגלומרולונפריטיס ועד כדי איס"ק כליות. במבוגרים, החולשה של הכליות תביא לפגיעה חיסונית והפחתה ביכולת הגוף להתמודד עם מחלות. הם יחלו בשכיחות גבוהה יותר והתבטאות המחלה יכולה להיות קשה יותר מהמצופה. נזק נפשי שכיח יותר במבוגרים במהלך עונה זו. החורף הוא עונה של כמילה בטבע, טרם התחדשות באביב. כך יכול להיות בקרב מבוגרים, יותר ויותר מביניהם יכולים לעזוב אותנו בצורות שונות. היחסים בין הכליות לכבד, יכולים לעורר ולהאיץ גידולים למיניהם. כן יתכן סבל של כאבי-מפרקים נודדים או קבועים, עם נזק למפרק ו/או דלקת זיהומית. עם תמונה ניוון המפרקים או לאו. ביחסי גומלין בין הטחול-לבלב לכליות יתכנו מצבי פגיעה במערכת העיכול ובעיכול עצמו וכן במערכת ההורמונים כמו סוכרת וכו'. תיתכן אנמיה ו/או בעיות במרכיבי הדם השונים, נטייה מוגברת לזיהומים דלקתיים ועוד ועוד. ביחסים עם הריאות, יהיו כאמור דלקות בסמפונות ובריאות או במעי-הגס. ביחסים עם הלב יתכנו בעיות רגשיות-נפשיות, בעיות לב כולל איס"ק לב ועוד. וכמו שהזכרנו את הפגיעה בכליות עצמן.

כיצד נתמודד עם מגוון כה רחב של נזקים אפשריים? נחייה נכון לאורך כל השנה ובחורף, נהנה מהעונה הכה מיוחדת הזו. נתלבש כיאות, נגן על עצמנו מפני קור ורטיבות. לא נחמם את הבית יתר על המידה שמא נתייבש או נקבל "מכת-חום " והתייבשות. ניזון כנדרש בעונה זו, לא מזונות קרים ומקררים. לא נאכל ישירות מהמקרר ולא נרבה באכילת אבטיח למשל. נעדיף לאכול ערמונים מן האש ובעוד מרכיבי מזון טעימים וחמימים. במקרים בהם יש חשש להתפתחות חוסר איזון ו/או מחלה, ניתן לטפל בדיקור, צמחי-מרפא וחימום בבדידים (מוקסה ). ככל שנקדים לטפל בכך הגוף יגיב מהר יותר וטוב יותר.

איף אפשר בלי פיקנטריה? אחת הסוגיות החמורות ברפואה היא, האם לחסן כנגד שפעת ודלקת ריאות ואיזה אוכלוסיה? אני לא דוגל בחיסונים כלל וכלל. אני מאמין באיזון הגוף ובתמיכה הנכונה במצבי חוסר איזון. בדרך זו נאפשר לגוף להתמודד כיאות עם מה שקורה בסביבה. כושר העמידות של הגוף יתגבר והיכולת הגופנית לסכל הדבקות במחלות יגבר ויכולת הגוף לעמוד לעבור את המחלה יגדל. אז מדוע לסכן את הגוף מהחיסונים וכן בהתפתחות זני נגיפים וחיידקים עמידים ובעייתיים?
החיים הם המתנה היקרה ביותר שניתנה לנו על פני כדור הארץ. הבה נשמור על עצמנו ועל סביבתנו. אם נאהב את עצמנו, נוכל לאהוב את הזולת, את בעלי החיים ואת היקום ונעריך את המתנה שאלוהים נתן לנו בחסדו. אנחנו המיקרוקוסמוס בתוך הקוסמוס נדאג לעצמנו והיקום ישיב לנו בתמורה.

הקליניקה ברח' לוי אשכול 50 דירה 3א', שיכון ל', תל אביב. טל' 03-6996937
כתובת האתר: http://www.moshe.org.il
אי-מייל: moshes50@zahav.net.il

שלכם באהבה
משה שטרנפלד.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה