לוותר על הצורך בהשוואות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

לוותר על הצורך בהשוואות 

מאת   04/03/2013 |  נצפה 2028 פעמים

לוותר על הצורך בהשוואות

בכל פעם שאני פותחת את הפייסבוק, הטייס האוטומטי שלי שואל  "מה את מחפשת שם? מה אחרים מוצאים בפייסבוק? נראה כי הפייסבוק נותן מענה לאחת מהנטיות האנושית – הנטייה לערוך השוואות עם הסובבים.
"אז כמה חברים יש לך בפייסבוק? כמה לייקים קבלת היום?"
החיים מזמנים אינספור הזדמנויות להשוואות. "כמה אתה מרוויח? מי יותר...? כמה קבלת ב..? מי הגיע ראשון ל..?" וכדומה.

אני מתארת לעצמי שגם אתם נתקלים לעיתים בשאלות שכאלו, בוודאי שאתם גם שואלים את עצמכם שאלות אשר מטרתן המודעת או הלא מודעת היא "השוואה".

מדוע קיים הצורך האנושי לערוך השוואות?  


השוואות ביניכם לבין האחרים יוצרת השתקפות של מי שאתם, ועל כן הן מאפשרות לכם להגדיר את הזהות העצמית ואת "שוויון הערך" שלכם.

לעיתים ההשוואה מחמיאה אך לא פעם היא פוגעת בדימוי העצמי ובתחושת הערך האישי.
 
אנשים בעלי "מיקוד שליטה חיצוני" מושפעים נפשית ומעשית מן הסובבים אותם והם מרבים לעשות השוואות עם הסובבים אותם.

בדקו עד כמה התפתחתם והתקדמתם יחסית לפעם הקודמת, או לשנים הקודמות.

השוואה כזאת תאפשר לכם לקבל תמונת מצב אישית וייחודית למי שאתם באמת ולא למי שנדמה לכם שאתם צריכים להיות יחסית לסובבים. אתם עשויים לגלות שיחסית לעצמכם עשיתם כברת דרך עצומה, ולכן אתם ראויים לכל שבח!

אנשים בעלי "אני" מגובש, ובעלי "מיקוד שליטה פנימי" צורכים פחות השוואות עם סביבתם. אלו אנשים שמושפעים במידה נמוכה יותר מן הסביבה וקשובים יותר לקול הפנימי שלהם.
אם אתם מכירים ומקבלים את מי שאתם, עם החוזקות וגם עם החולשות שלכם, אינכם זקוקים למדדים חיצוניים על מנת לגבש את הזהות העצמית שלכם ואת שוויון הערך שלכם. אתם יכולים להרגיש שהנכם מתפתחים ונמצאים במקום הנכון ביותר עבורכם, כל רגע מחדש.
 
 

מנחה קבוצות עבודה והתפתחות על פי הגשטאלט וקבוצות הורים מטעם מכון אדלר, מאמנת אישית,זוגית ומשפחתית בגישות משולבות.התמחות בעבודה עם מתבגרים ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז, B.A בחינוך, מטפלת MASTER N.L.P. אטי תירוש,כתובת אתר "קן האופק" : http://www.kav-haofek.com כתובת מייל:  etitirosh@gmail.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה