החלטתם על לימודים אקדמיים ? מצוין. איפה ללמוד ? מכללה או אוניברסיטה ?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

החלטתם על לימודים אקדמיים ? מצוין. איפה ללמוד ? מכללה או אוניברסיטה ? 

מאת   26/02/2013 |  נצפה 1052 פעמים

בניגוד לשנים עברו, מיום הקמת המדינה ואחרייה האפשרויות ללימודים גבוהים היו מצומצמות ומוגבלות בדרך כלל רק לאוניברסיטאות.

אכן יוצאי האוניברסיטאות, בארץ ובעולם, היו מהמובילים בתפקידים הציבוריים במשק, ברפואה, בממשל באקדמיה ועוד.

ככול שחלפו השנים וגדלה האוכלוסיה נוצר צורך לספק השכלה גבוהה לציבור הולך וגדל שהתעניין בה. הביקוש למקום באוניברסיטאות לכמות הולכת וגדלה של מועמדים החל לבוא לידי ביטוי ברף הדרישות האקדמיות שהעמידו המוסדות השונים, רף שהלך וגדל כדוגמת ציוני בגרות גבוהים יותר, מבחן פסיכומטרי ועוד.  אל רף זה כידוע לכולנו לא כולם מסוגלים להגיע מסיבות שונות, והמקומות הללו הרי נתמכים מתקציב המדינה.

את עודף הביקוש להשכלה גבוהה החלו למלא המכללות. במה מדובר בעצם ?. מרביתם של המכללות, גם אם קיבלו אישור המל"ג, להפעיל תוכניות לימודים אקדמיות, ככלל, מהוות פתרון קל יותר לציבור גדול של מועמדים המבקשים השכלה אקדמית גם במחיר שכר לימוד גבוה יותר ובאיכות לימודים שלדעתי האישית אינה זהה לאיכות האקדמית. תנאי הקבלה ללימודים באוניברסיטה העברית למשל קצת שונים מאשר תנאי הקבלה במכללה כלשהי, מכובדת ככול שתהיה. ישנן מכללות שיעידו על עצמן כי הן מייצגות לשיטתן "אקדמיה יישומית" או אקדמיה פרקטית.  יש אנשי אקדמיה שיאמרו שאקדמיה ופרקטיקה לא ממש הולכות יחד.

השאלה החשובה הנשאלת במאמר זה היא מה עדיף - לחשוף יותר ציבורים שלמים להשכלה גבוהה ובכך, כפי שיאמרו רבים כולל אנשי אקדמיה בכירים, להוריד את רמת העוסקים במקצועות מסויימים, או להשאיר את האקדמיה אך ורק לאלה המסוגלים להתמודד עם האתגרים האוניברסיטאים בלבד.

דוגמא מצויינת לשאלה זו היא מספר הלומדים משפטים במדינת ישראל. האם ייתכן כי במדינת ישראל יש חוסר בעורכי דין - לא נראה לי ועדיין המכללות הן אלה שמוסיפות לשוק מספר לא מבוטל של בוגרים בכול שנה ושנה. הדבר מתגבר גם בלימודי חשבונאות. רק לאחרונה החלו עוד מספר מכללות לקיים לימודי חשבונאות ולהעמיד עוד בוגרים ללא מציאת מקומות מספיקים להתמחות.

הפתרון לבעיה המחריפה והולכת הוא בחינוך ובהכוונה מלמעלה. כיצד תפעל המדינה אל מול בעלי אינטרסים בתחום זה. האם באמת יש צורך אין סופי באקדמאים על פני מקצועות הנדסאיים / טכנולוגיים החיוניים אולי יותר למשק הישראלי ?

חישבו רגע על עצמכם. חלילה נזקקתם לניתוח עיניים מורכב. במי הייתם בוחרים לביצוע הניתוח - ברופא בוגר אוניברסיטה או ברופא בוגר מכללה (כמובן שזו שאלה רטורית. למיטב זכרוני, לא קיימת מכללה בישראל המפעילה בית ספר לרפואה).

חומר למחשבה.

רשף שלמה - M.B.A כלכלן ויועץ מס

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה