מהן 4 טעויות המחשבה הנפוצות וההרסניות ביותר?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהן 4 טעויות המחשבה הנפוצות וההרסניות ביותר?  

מאת   29/12/2012 |  נצפה 2915 פעמים

צדק ומציאות

 

חלק גדול מהאנשים מאמינים בצדק. המחשבה המוטעית שלהם היא שצדק הוא הבסיס למציאות, ולכן שמאבק בעד צדק מוביל לתוצאות חיוביות במציאות.

 

בפועל, אן קשר בין צדק למציאות. המציאות אינה מבוססת על צדק אלא על כוחות של הישרדות. צדק היא המצאה אנושית מלאכותית ומשתנה, סוג של פיקציה או אמונה עיוורת שקשה מאוד להגדיר אותה. תפיסת צדק מובילה הרבה מאוד אנשים לסבל, למאבקים מיותרים, לתפיסה מעוותת של המציאות ואף לניתוק מסוכן מהמציאות.

 

חשיבה שמחוברת למציאות אינה מבוססת על צדק אלא על תוצאות. מי שרוצה לתפוס את המציאות כפי שהיא, ולא בצורה מעוותת ואשלייתית, צריך להתבונן בתוצאות מעשיו בלבד.  

 

   

 

חזק וחלש

 

חלק גדול מהאנשים מאמינים בניגודיות של חלש וחזק. הם בדרך כלל בוחרים להיות באחד משני הצדדים: או בצד החלש והקורבן או בצד החזק ובעל הכוח הברוטלי.

 

למעשה, החשיבה בצורה ניגודית היא אשליה חסרת כל אמת. אין באמת חזק וחלש (זה רק נראה כך). בחיים יש מפסידים ויש מנצחים. יש הרבה מאוד אנשים שהם חזקים לכאורה ולמרות זאת הם מפסידים כל הזמן, סובלים ושורדים ויש קורבנות חלשים שמשום מה כל הזמן מנצחים כנגד התדמית החלשה שלהם.     

 

לכן, מי שרוצה להשתחרר ממלכודת החשיבה של החלש והחזק צריך להתמקד ברווחה האישית. התמקדות ברווחה האישית מאפשרת לאדם להיות גמיש: לעיתים להיות חלש (מבלי לחשוש, להתבייש או לפחד מכך) ולעיתים להיות חזק (מבלי להתרברב או להסתחרר מכך), הכל בהתאם למצב ולנסיבות, בהתחשב בכך שהמטרה הנצחית והתמידית היא לחיות ברווחה אישית.

 

 

 

רצון ומשאלה

 

רוב האנשים לא מבינים מדוע הם לא מקבלים מהחיים את מה שהם רוצים. הטעות היא שרצון אינו מעיד על דבר. רצון הוא כמו משאלה, כמו פנטזיה, ומרבית הפנטזיות אינן מתגשמות סתם כך.

 

רצון אמיתי הוא סדר עדיפות, מוכנות להקריב, מסוגלות להשקיע המון ושורה ארוכה של מעשים שיטתיים שיביאו לתוצאה הרצויה. למשל, רוב האנשים רוצים להיות עשירים אך רק מיעוט זניח יהיו עשירים, פשוט משום שכדי להיות עשיר לא מספיק לרצות להיות עשיר אלא יש צורך לשים את העושר מעל לכל דבר אחר, להשקיע שנים למען המטרה, להקריב הכל בשביל ההתעשרות ולהיות ממוקד בזה ורק בזה.

 

לכן, מי שרוצה להשיג ולהגשים את הרצונות שלו חייב לשנות את סדר העדיפות שלו, לשים את הרצון המסויים בראש סדר העדיפות ולדחות כל דבר אחר בדרך להגשמת הרצון, גם אם ייקח שנים להשיגו.

   

 

 

ביטול עצמי ורווחה

 

יש אנשים שמתנגדים לרווחה ומאמינים בביטול עצמי, משום שהם מאמינים שביטול עצמי מוביל לטהרה, לזיכוך, לקדושה, להתעלות, לעוצמה ולכוח. למעשה, ביטול עצמי מוביל למוות, לסבל, לחוסר קיום ולקורבנות סדרתית.

 

רווחה אישית היא תופעה מובנית אצל כל בני האדם, כך שלא ניתן לבטל את הרצון לרווחה, בדיוק כפי שלא ניתן לבטל את הדחף של עץ לגדול או את הדחף של דשא להתפשט. הניסיון לבטל את הרצון ברווחה ובגדילה הוא בלתי אפשרי, והוא מוביל במקרה הטוב להשחתת החיים ולבזבוז של שנים ובמקרה הרע למוות, להתאבדות, לדיכאון, למעשים קיצוניים ולמחלות.

 

החלק הבסיסי ביותר בטבע האנושי מרגע הלידה ועד לרגע המוות הוא הרצון הפנימי העמוק והיסודי לרווחה ולגדילה, לשגשוג ולהנאה. אסור ולא ניתן גם לבטל אותו, כי הניסיון לבטלו דומה לביטול כוח החיים או הצורך לנשום חמצן. כל מה שניתן הוא לאפשר לכוח החיים להוביל אותנו קדימה.

 

 

וטיפ לסיום: מקור הסבל של המין האנושי הוא בחשיבה שגויה, בהנחות מוצא מוטעות ובניתוק מהמציאות האמיתית. נטיית בני האדם לדבוק באמונות קדומות, בדפוסי חשיבה שגויים שלמדו בעבר ובאמונות תפלות היא הגורם המוביל למלחמות, למוות, לסבל, למאבקים ולרוע.

 

יואב ברנזון הוא עורך דין לשעבר ובעל תואר בפסיכולוגיה. מתמחה בטיפול אישי, יעוץ זוגי והכוונה מקצועית בקריירה.  הוא פיתח שיטות טיפול רבות וייחודיות והוא בעל ניסיון עצום ומגוון בטיפול פרטני. הוא מוביל אנשים להצלחה בתחום האישי, הזוגי והתעסוקתי ב-25 השנים האחרונות ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל. הוא מקבל לקוחות ישראליים מכל יבשות העולם. יואב ברנזון כתב עד היום 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. כמו כן, הוא פרסם למעלה מ-3,000 מאמרים בתחום הצמיחה האישית והזוגית. לאתר הבית: www.ybc.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה