חופש הבחירה מצמצם את המוטיבציה להתחתן ולהביא ילדים לפי הנוסחה הקלאסית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

חופש הבחירה מצמצם את המוטיבציה להתחתן ולהביא ילדים לפי הנוסחה הקלאסית 

מאת   24/11/2012 |  נצפה 1507 פעמים

חופש הבחירה מצמצם את המוטיבציה להתחתן ולהביא ילדים לפי הנוסחה הקלאסית

 

 

מספר המשפחות והילדים - קטן

 

הסטטיסטיקה בעולם אינה משקרת. המגמה העולמית היא ברורה כשמש: פחות ילדים, פחות משפחות, פחות נישואים ויותר גירושין. המגמה העולמית מובילה למסקנה אחת - העולם משתנה.

 

האוכלוסיה העולמית משנה את ההתנהגות המסורתית-דתית שהייתה נהוגה מזה כמה מאות בשנים והיא נפתחת לתפיסות חדשות ועדכניות יותר, שבהם אין צורך להתחתן, אין חובה להקים משפחה גדולה ואין עול או ציפייה להתחייב למסגרת של שבטיות או ילדים. 

 

 

 

אנשים אינם מעוניינים עוד במחוייבות טוטאלית

 

המגמה הזאת היא תולדה של הרצון בחופש אישי רחב יותר. היא קשורה בכלכלה, בפוליטיקה, בתרבות, במסחר, בערכים ובסגנון חיים - הכל קשור בהכל והכל מוביל לאותה התוצאה.

 

החיים של פעם דרשו מסגרתיות ומגבלות. החיים של היום מציעים יותר ויותר אפשרויות, מגוון, חופש בחירה וגמישות. העולם הבין שגמישות עדיפה על תקיעות, שמגוון עדיף על צמצום, שבחירה אישית עדיפה מצו קולקטיבי. 

 

 

 

המודל העתידי - פחות ילדים, יותר חופש אישי, יותר גמישות ונוחיות

 

אנשים רוצים ילדים, הם רוצים זוגיות והם רוצים יחסים - אבל לא במתכונת של פעם. הם רוצים משהו עדכני, אחר, נוח וגמיש יותר. הם מתקשים לעמוד במחוייבות של פעם שדרשה מהם הקרבה עצמית אדירה, צמצום חופש הבחירה למינימום, סבל, כובד, קושי וויתור עצמי.

 

למעט החברות והתרבויות המסורתיות (החרדים, המוסלמים והנוצרים השמרנים) אשר ממשיכות להתנהל בצורה של פעם, מביאות מספר רב מאוד של ילדים, חיות בקבוצות גדולות ומתוך משטר משפחתי קפדני - מרבית האוכלוסיה החילונית מתחילה "לשחרר" ו"לזרום", לוותר ולהקל, להסיר את המחוייבות הטוטאלית ולבחור בצורת חיים גמישה ומתקדמת יותר שבהם המשפחה והזוגיות, הילדים והמסגרת אינם הרמטיים, אינם שחור ולבן, אינם מחייבים הקרבה טוטאלית.

   

 

 

רומני מול אובמה - כרוניקה של חופש אפשרויות מול חוסר ברירות

 

רומני ואובמה מייצגים לצורך הדיון הפוסט-משפחתי סוג של עימות בין התפיסה המסורתית המיושנת לבין התפיסה העדכנית והמתקדמת. רומני הוא בעל חמישה ילדים. לאובמה רק שתיים. אובמה ומישל חולקים קריירות ומפרנסים יחדיו. רומני ואן מתחלקים בתפקידים - היא אשת הבית והוא המפרנס. משפחת אובמה היא משפחה שיוויונית ועדכנית יותר. משפחת רומני היא משפחה מסורתית, שמרנית ומקובעת יותר.

 

לא פלא שרומני הפסיד בבחירות באמריקה - הוא הפסיד משום שהוא מייצג עולם שהולך ונעלם, תרבות שמרנית שאין לה אחיזה ורייטינג, שיטת חיים ערכאית, מיושנת וקפואה שכאילו השתמרה כפי שהיא ולא עברה שום רענון או שינוי שיתאים אותה לעידן הנוכחי.

 

 

וטיפ לסיום: העידן הפוסט-משפחתי מאפשר יותר הגשמה עצמית, חופש בחירה ונוחיות בחיים. כיום, לאנשים יש את האפשרות לחיות בזוגיות ובמשפחה אבל בצורה שהיא הרבה יותר יצירתית, חופשית ומשוחררת ולא בצורה מאובנת, קלאסית ושמרנית.

 

יואב ברנזון הוא עורך דין לשעבר ובעל תואר בפסיכולוגיה. מתמחה בטיפול אישי, יעוץ זוגי והכוונה מקצועית בקריירה.  הוא פיתח שיטות טיפול רבות וייחודיות והוא בעל ניסיון עצום ומגוון בטיפול פרטני. הוא מוביל אנשים להצלחה בתחום האישי, הזוגי והתעסוקתי ב-25 השנים האחרונות ונחשב לאחד המומחים המובילים בישראל. הוא מקבל לקוחות ישראליים מכל יבשות העולם. יואב ברנזון כתב עד היום 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם. כמו כן, הוא פרסם למעלה מ-3,000 מאמרים בתחום הצמיחה האישית והזוגית. לאתר הבית: www.ybc.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה