חוויה מעשירה בסדנת ההדפס בקיבוץ כברי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

חוויה מעשירה בסדנת ההדפס בקיבוץ כברי 

מאת   20/11/2012 |  נצפה 4180 פעמים

 

לפני כשנתיים, החלטנו שתי חברות ואנוכי, להשתתף בסדנה שהתקיימה במרכז גוטסמן לתחריט - סדנת ההדפס בשיטת התחריט שבקיבוץ כברי, בצפון הרחוק.

בישראל פועלות מספר סדנאות הדפס, המארחות אמנים ישראלים ומחו"ל. שתי סדנאות ההדפס המרכזיות והמשוכללות ביותר נמצאות בירושלים ובקיבוץ כברי.

סדנת התחריט בקיבוץ כברי, הוקמה בכדי שתוכל לשמש מקום יצירה לאמני ציור והדפס ומוקד משיכה לקהל שוחר אמנות. בנוסף לחלל העבודה, יש במקום גם שתי גלריות המציגות עבודות של אמנים שעבדו ויצרו בסדנה. מפגשים קבוצתיים, לאורך מספר ימים, מאפשרים לאמנים חובבים כמוני, להכיר את טכניקת התחריט וההדפס וליצור בסדנה באמצעות טכניקה זו.

מהו הדפס?

הדפס הוא יצירת אמנות שנוצרה בטכניקת דפוס. ייחודו של ההדפס, לעומת ציור או רישום, הוא באפשרות לשכפל את יצירת האמנות בעותקים רבים ובאיכות אמנותית זהה, ובכך לאפשר את הפצתה במחיר נמוך יחסית לזה של יצירה כדוגמת ציור שמן, הנוצר כעותק יחיד.

אומנים ידועים רבים בעבר, כמו רמברנדט ודירר, וגם אמנים עכשוויים, משתמשים בטכניקת ההדפס ליצירת עבודות אמנות.

סוגי ההדפס השונים, מובחנים לפי האופן בו מוטבע הדימוי על גבי הנייר:

בדרך כלל נהוג להדפיס על-גבי נייר, אולם באמנות העכשווית מדפיסים גם על חומרים אחרים, כגון פלסטיק, קירות מבנים ועוד. הדפס מיוצר בדרך כלל במהדורה מוגבלת. נהוג למספר את ההדפסים במספר סידורי המכיל את מספר העותקים הכולל ואת מספרו של ההדפס מתוך כל העותקים. סימון 10/50, לדוגמה, פירושו שהדפס זה הוא העותק ה-10 מתוך 50 עותקים שנוצרו. האמן חותם על כל אחד מהעותקים של ההדפס, כהוכחה למקוריותו, אולם לעתים נוצר ההדפס לאחר מותו של האמן, ללא חתימתו האישית.

החוויה שעברנו בסדנה הייתה מהנה ומעשירה ביותר:

 צילומים: בני שילה

 צבעים אמנותיים – ורדה שילה  shilovarda@gmail.com https://www.facebook.com/artisticolors ניתן להתרשם מהעבודות שלי כאן וכאן 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה