תרגול במים של ילדים עם CP
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

תרגול במים של ילדים עם CP 

מאת   14/10/2012 |  נצפה 4177 פעמים

מה זה CP

שיתוק מוחין -  CP  - CEREBRAL PALSY מוגדר כקבוצת הפרעות נוירולוגיות אשר גורמות לקשיים בתפקודים המוטוריים ובעיקר בפעולת הגפיים.  הסיבה, לעיתים קרובות, בפגיעה מוחית בעת הלידה או תוך זמן קצר שלאחר לידת התינוק . עד היום לא נמצאה תרופה לטיפול בשיתוק מוחין, אך נמצאו של חולי שיתוק מוחין.  כ 3 מכל 1000 תינוקות סובלים מ CP, ורובם ממין זכר.

מחקרים חדשים על תרפיות להקלה על נוקשות השרירים מדגישים את העבודה במים במקום עבודה ביבשה.  הסיבה  ברורה: סביבת המים היא רכה יותר, אין עצמים קשים ופוגעים וגם לא סיכון לפול על הרצפה הקשה, המים היא סביבה בטוחה יותר  לילדים עם שליטה מוטורית לקויה, חוסר איזון גופני ומחלות פרקים.  תכונות הצפייה  BUOYANCY   של המים מנמיכות את העומס על הפרקים  וכן מקטינה את הסיכונים הכרוכים בנפילות ובתנוחות בלתי טבעיות. 

סוגי התרגילים במים המתאימים לילדים הסובלים משיתוק מוחין CP  כוללים שהיה למרחקים קצרים ובינוניים, קפיצות קטנות במים רדודים,  הליכה עם צעדים גדולים,  ריצה במקום וריצה במים, ישיבה ליד קיר ועבודת רגליים.  

שאלת הבטיחות

מסיבות מובנות של בטיחות הילד, כל תרגול חייב להתבצע  תחת הדרכה  של  מדריך או מדריכה בעלת ניסיון בעבודה עם ילדים במים. היחס בין מספר המבוגרים לילדים חייב להיות גבוה  (אפילו אחד לאחד)  ובשום מקרה אין להשאיר ילד לבד במים ללא השגחה.  

טמפרטורה של המים

מים חמים גורמים להרפיית השרירים של הילידים,  דבר חשוב ביותר כי המים הקרים עלולים לגרום להתקבצויות ולקושי להפעלת השרירים.  טמפרטורה של המים חייב להיות בהתאם לגיל הילד (ראה מאמר שלי קודם באתר).

שימוש בעזרי שחיה

כן. כל אביזר המאפשר לילד להפעיל כוח במים יעזור לטרפיה.  צריך להתחיל עם פליפרים קטנים ובהדרגה לעלות לאביזרים גדולים יותר.  יש חשיבות שהאביזרים יהיו בגדלים מתאימים לילד.

מהי מטרת התרפיה במים?

המטרה העיקרית של העבודה במים היא לבנות בטחון עצמי ולשפר את  תחושת העצמאות של הילד. בטחון עצמי הוא המפתח לילדות מאושרת וזו המטרה הסופית.

אין לי נתונים מחקריים על דעות הילדים והחורים, אבל העובדה ששיעור הנשירה מקורסים נמוכה מעיד על שביעות הרצון.  הנשירה הממוצעת בסדר גודל של 20%  בלבד (ז.א. 80% מסיימים את הקורס) ושיעור זה מלמדת על דעות החיוביות של החורים והילדים ואפילו על התלהבות לסוג התרפיה במים.

ספרות:   What Are the Benefits of Swimming for Cerebral Palsy Children? | eHow.com http://www.ehow.com/about_5510635_benefits-swimming-cerebral-palsy-children.html#ixzz29C3fJZm9

איילה מרגריטה קליין (מכון וינגייט 2013, מצילה מוסמכת, התדרותרפייה),  ואינג' חיים קליין (מרצה מכאניקת זורמים, אריאל)

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה