גידול הידרופוני מול גידול אורגני בתערובות אדמה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

גידול הידרופוני מול גידול אורגני בתערובות אדמה 

מאת   23/09/2012 |  נצפה 2877 פעמים

אחת מההתלבטויות של מגדלים בחללים סגורים (InDoor) הוא למעשה באיזו שיטה לגדל?
אין כאן תשובה חד משמעית... כל מגדל צריך להבין מהן היתרונות והחסרונות של כל שיטה ושיטה ולהתאימה לצרכיו ולנסיונו האישי.
ישנם הבדלים מהותיים בין השיטות, הן מבחינת תפוקת הייבול, הריח והטעם וכמו כן הבדלים מבחינה פיזית וומבחינה כלכלית.

השיטה ההידרופונית דורשת ומחייבת ברמה הקריטית מהמגדל שימוש במיכשור ובקרה כגון: מד Ph לאיזון רמת החומציות (בין 6.2 /5.8) ומד Ec לאיזון רמת המלחים בתמיסת ההשקיה (כל צמח ודרישת הדישון שלו) ,כמו כן ישנו הצורך להשתמש במים שעברו תהליך אוסמוזה הפוכה בכדי ליצור מים "מאופסים" ממינראלים לא רצויים (במי הברזים ישנם מינראלים ברמה גבוה/נמוכה מהרצוי ואף מינראלים לא רצוים, אבנית, כלור וכו'). מיכוון שבשיטה ההידרופונית כמות ההשקיה גבוה מזו של הגידול בתערובות אדמה (בגידול אדמה יש להשקות אחת ליום/יומיים) והרצון הוא למעשה בפיטום הצמחים, מומלץ להשתמש במערכות השקיה אוטומטיות הדורשות: משאבות השקיה, טיימרים, צינורות השקיה, מרססים, טפטפות ועוד...
פיטום הצמחים פשוט וקל יותר בשיטה ההידרופונית מאשר בגידול באדמה:
האפשרות להשקות מספר רב של פעמים בלי החשש להשקיית יתר ומיכוון שתמיסת ההשקיה זמינה לצמח מהרגע הראשון, הצמח אינו מתאמץ לחפש "אוכל" כמו צמח שגודל באדמה, למעשה אנו מגישים את המזון לשורשי הצמח ואילו בגידול באדמה השורשים מחפשים את המזון ולכן זמן גידול באדמה ארוך יותר במספר ימים מגידול הידרופוני.
בגידול אורגני בתערובות אדמה אין חובה להשתמש בכל המיכשור הנ"ל אך עם זאת מומלץ מאוד להשתמש בו, בכדי להביא את הגידול לשלב מתקדם הן מבחינת הייבול והן מבחינת המגדל ובכך להכין את המגדל להתמקצעות עתידית בשיטה ההידרופונית.
אך עם זאת אין זה אומר שאין מקום להיתמקצע ולהתקדם בכל שיטה ושיטה.
מגדל בשיטת אדמה יתמקצע בכך שיוסיף לעצמו את מיכשור הבקרה בכדי לקבל תוצאות גידול טובות יותר אילו היה עובד בלעדיהם ואילו מגדלים בשיטת ההידרופוניקה יכולים להוסיף לעצמם מערכות פחמן דו חמצני (Co2) להחליף את נורות הגידול שלהם מנורות פלורסנט לנורות בלחץ גבוה או בנורות גידול לד (LedLights) כמובן שדברים אלו תקפים על כל מגדלי ה InDoor בכל השיטות.
שימו לב! לכל שיטה הדשנים הרצויים לה. לא מומלץ לערבב בין הדשנים של שיטה כזאת עם שיטה אחרת, מצב המוביל לעודף או מחסור ברמת המלחים.
דבר נוסף:
ישנם מגדלים הטוענים כי גידול בתערובות אדמה אורגניות הינו גידול המפיק יותר ריח וטעם מהפרחים ו/או הפירות מאשר בגידולים הידרופוניים, אך עם זאת יש להשכיל ולהבין שכל הנושא של הטעם והריח, ובכלל חוסנו של הצמח וייבולו מגיעים מגנטיקה ומזנים מובחרים ולאו דווקא משיטת הגידול.
אסכם כך:
כל שיטה הינה שיטה ראויה, ואין שיטה טובה יותר מהשניה, הכל נמדד בגנטיקה ובזני הצמחים, ברמת הלמידה והידע של המגדל ובהתאם לצרכיו ולרצונותיו.




הידרו-גארדן / HydroGarden המומחים בגידולי הידרו ובגידול תחת מנורות, הכל למגדל ההידרופוני. הידרו-גארדן עוסקת בתמיכה, ייעוץ ושירות למערכות הידרו ביתיות. הידרו-גארדן גרו מרקט שופ.
http://www.hydrogarden.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה