האם יש לך הרס עצמי?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם יש לך הרס עצמי? 

מאת   18/09/2012 |  נצפה 2210 פעמים

הרס עצמי כמו במצב של התמכרות יכול להיות "קל" או "קשה" , אבל נמצא בנתיב אחד והוא "דרך ללא מוצא",הרס עצמי חיצוני (אלימות, בגידות, אונס, שוד, רצח,סדיזם שקרים ועוד..)

הרס עצמי פנימי (סמים, אלכוהול, סיגריות, עודף/תת משקל, זנות ועוד..)

בהרס עצמי אנו מציבים לעצמינו מטרות מאוד "נמוכות", אין שאיפות, מטרות או חזון מציאותי.

יוצרים לעצמנו סביבה התומכת בצורת החשיבה וההתנהגות של חוסר אחריות, ונהנתנות.חיים בעולם של  פנטזיות, מספרים לעצמינו סיפורים על עולם עשיר  בכסף ושטוף אהבה, ללא בחינה והסתכלות אמיצה על המציאות בה אנו נמצאים.

התבוננות במציאות מחייבת: 1. התמודדות עם רגשות שלילים ו- 2. לקיחת אחריות.

בשני המקרים האלו אנשים בעלי הרס עצמי לא מסוגלים לעשות.

בכולנו קיימת מלחמה בין רגשות שלילים וחיוביים, אבל במצב של הרס עצמי יש צורך רב "להשתיק" את התחושות האלו, ובמקום לזהות את התחושות החיוביות ולהעצים אותם, "בורחים" מאותם תחושות עד רצון להעלם, לא מתמודדים עם קושי,  ומעלימים באופן יזום את התחושות הלא טובות בעזרת אותם "עזרים". הפעולה הזו היא הרסנית, כי מכהים באופן "לא טבעי" את המערכת התחושתית, ומדכאים את היכולת הטבעית  שלנו למצוא מתוך עצמינו את המשאבים והיכולות להרגיש טוב, ומעוררי מוטיבציה.

דוגמאות נוספות להרס עצמי:

* במרוץ עקבי אחר בן זוג, שלא מעוניין או מתייחס  בכבוד הראוי .

*לאנשים שיש להם הכול ולא מעריכים עד שמאבדים אותו .

*להכשיל את עצמינו בכוונה (לדוגמא- אישה הנמצאת בזוגיות חיובית והיא בכוונה מביאה אותה לגירושין כי בתוכה פנימה לא מאמינה שמגיע לה בן זוג תומך ואוהב, בעבודה יכולה להגיע לנו משרה טובה יותר אבל אנו "מחבלים" בכוונה בשביל לא להתקדם, בלימודים לא מסיימים "בכוונה" את כל עבודות הגמר וכדומה

 * סקס מזדמן באופן קבוע בשביל להרגיש מקור לאהבה.

*סיגריות/סמים במצבי לחץ.

*אלימות כלפי אנשים וחיות בשביל לפרוק כעס.

 

הארה נוספת להסתכלות על רגש שלילי- עצב.

שימו לב כי העצב - הוא סימן לחיסרון! העצב הפוקד את האדם בעצם מראה באופן מדויק היכן כואב. אם מקשיבים לו היטב הוא מצביע על האזור הדורש ריפוי ומילוי. העצבות היא טבעית ונורמאלית כמו כאב פיסי. כאשר אדם רוצה למלא את החסר וחפץ בשינוי בכנות ובדבקות - המציאות תסייע לו להצליח בכך. העולם נבנה במתכונת של חסד שתכליתה שמי שמחפש את הדרך הטובה לו- דרך תפתח בפניו.

 

"משפט אינו רק היגיון הוא גם רגש. לא רק השכל, אלא גם הלב הוא כלי חשוב לעבודת המשפטן. המשפטן עוסק בחיים, והחיים אינם רק מוח אלא גם לב. ברוב המקרים הפתרון הנכון הוא זה שעולה בקנה אחד עם ההגיון ועם הרגש גם יחד. פתרון הנוגד את תחושת הלב הנו לרוב פתרון לא נכון". פרופ' אהרון ברק.

 

 

שירן רז . יועצת לאנשים פרטיים באתגרי החיים ולאנשי עסקים ופוליטיקאים בישראל ומחוצה לה, מלמדת את מודל הספירל (פרי פיתוחה) ביחידים ובקבוצות, מטפלת בהיליניג, מעבירה סדנאות והרצאות לחברות וארגונים, בהכוונה לקראת מנהיגות מצליחה.   בעברה שימשה ככלכלנית ומנהלת כספים בארגונים מובילים. הפעילות מרתקת מעניינת ונוגעת בנושאים רלוונטיים. הפעילויות מועברות בארץ ובחו"ל.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה