בדיקת מבנים לאחר שריפה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

בדיקת מבנים לאחר שריפה 

מאת   08/09/2012 |  נצפה 1259 פעמים

 

במקרה של שריפה בבית, אחרי שכבר ברור שכולם בסדר ואפשר להירגע, אתם נותרים מול הנזק הגדול – הקירות החרוכים, הרהיטים ומכשירי החשמל שנהרסו, ומנסים לאמוד את המצב ולהתחיל לתכנן את השיקום. אבל במצבים כאלו, לפעמים רב הנסתר על הגלוי. ישנם נזקים שתוכלו לדעת על קיומם רק באמצעות בדיקת מבנים לאחר שריפה.

 

אם הבית היה מבוטח, תשלח אליכם חברת הביטוח שמאי שיבצע הערכה של הנזקים ושל עלות התיקון שלהם. רבים יסתפקו בבדיקה כזאת, יתקנו את הנזקים על פי המפרט שמסר השמאי ויחזרו לחיים תקינים, כשכל הבעיות מאחוריהם. האומנם?

 

קורת גג יציבה מעל ראשכם? לא בטוח...

 

בעת שריפה, החום השורר בתוך המבנה שנשרף עשוי להגיע עד לאלף מעלות צלזיוס ויותר. כבר בחום נמוך פי שתיים, וכמובן בהתאם למשך השריפה וההיקף שלה, עלול להיגרם נזק חמור לשלד של המבנה, נזק אותו לא ניתן לראות ללא בדיקה מכוונת.

 

כל מעטפת התמיכה של קירות ותקרת הבית עלולה להינזק קשות כתוצאה משריפה, ובעקבות זאת להיחלש באופן משמעותי, עד לרמה שהמבנה שנשרף הופך להיות סיכון בטיחותי חמור לגרים בו ולסובבים אותו.

כל זה בזמן שאתם חזרתם לגור בבית ולחיות בו כאילו הכל כרגיל, מבלי להיות מודעים לסכנה המרחפת – תרתי משמע – מעל ראשכם.

 

בדיקת מבנים לאחר שריפה – פשוט חובה

 

אם אירעה שריפה בביתכם, עליכם להתפנות ממנו עד שיעבור בדיקה מקצועית מקיפה. את הבדיקה צריך לבצע מהנדס בניין המתמחה בבדק בית, נזקי אש ושיקום מבנים מסוכנים. המהנדס יבחן את שלד המבנה ויבצע בדיקות שונות שיכריעו האם המבנה בטוח למגורים.

 

חוות הדעת שיגיש המהנדס לאחר הבדיקה עלולה להסתכם בהכרזה על המבנה כמסוכן. במצב כזה אין לגור במבנה או להשתמש בו לשום צורך עד אשר יבוצעו בו כל החיזוקים הנדרשים על פי תכנית השיקום שיגיש מהנדס הבניין. 

 

המצב בו אתם נמצאים לאחר השריפה הוא לא נעים, וזה בהחלט בלשון המעטה – הטראומה הנפשית היא לא קלה, הנזק לרכוש עלול להיות משמעותי ביותר. כשבנוסף לכל זה אתם גם מגלים שאינכם יכולים לחזור להתגורר בבית כל כך מהר, זה לגמרי לא קל.

 

עם כל הקושי והמאמצים הנוספים שזה מצריך מכם, אל תתפשרו על הבטיחות שלכם ושל בני המשפחה שלכם. בדיקת מבנים לאחר שריפה עשויה להציל חיים, ולהבטיח לכם שכאשר תוכלו סופסוף לשוב לביתכם, תדעו שהסכנה חלפה ושאתם שוב יכולים להרגיש בבית.

המאמר נכתב על ידי צביקה כהנא, מנכ"ל חברת גלאור מהנדסים ויועצים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה