סרטן השד- בדיקה עצמית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

סרטן השד- בדיקה עצמית 

מאת   29/08/2012 |  נצפה 2399 פעמים

התפתחות המדע אפשרה לאתר גורמים סביבתיים והתנהגותיים המהווים גורמים לתחלואה בסוג של סרטן השד. פרויקט הגנום האנושי, שצבר תאוצה במהלך השנים האחרונות, מצא מספר גורמים גנטיים שיכולים להגדיל את הסיכון להתפתחות סרטן השד. כיום, סרטן השד הוא המחלה הממארת הנפוצה ביותר בישראל. אף על פי כן יש לציין שבמרבית המקרים הסרטן מתפתח לא בהכרח עקב גורמים תורשתיים. מדובר בעשרה עד חמישה עשר אחוזים מהמקרים בהם הגידול הממאיר נגרם עקב גורם סיכון תורשתי.

אבחון מוקדם של הסרטן הוא שלב קריטי בניסיון להציל את חייה של החולה. כמו רוב המחלות, גילוי מוקדם של סרטן השד יכול להגדיל בצורה משמעותית את סיכויי ההחלמה. הבדיקה הראשונית לרוב תתבצע על ידי האישה עצמה ובמידה ומצאה סימנים שעלולים להצביע על התפתחות המחלה עליה לערוך בדיקות נוספות אצל הרופא.

אבחון ראשוני על ידי בדיקה עצמית

ניתן לאבחן את הגידול באופן עצמאי מכיוון שמדובר במודעות של האישה לגופה. שלבי התפתחות ראשוניים של הסרטן מלווים לרוב בהופעתו של גוש בשד. במידה והאישה חשה בשינויים בגודל בצורה בתחושה ובמגע, או בהופעה של גוש בשד ישנו חשד להיווצרותו של גידול סרטני בשד. במקרים כאלה יש לפנות במהרה אל הרופא על מנת שיבצע את הבדיקות הנדרשות.

מומחים ממליצים לאישה לבדוק את עצמה לפחות פעם בחודש עם סיומו של המחזור החודשי מפני שבזמן המחזור עלולים להופיע שינויים בשדיים שלא בהכרח מעידים על סימפטומים של הסרטן. שינויים בזמן הפוריות לרוב מזוהים עם שדיים קשים וגושיים ורגישות יתר בעיקר באזור בית השחי. במקרים בהם הופסק המחזור החודשי במיוחד בקרב נשים לאחר גיל המעבר, השדיים נהיים רכים ופחות מוצקים וגושיים לכן עליה לשים תשומת לב יתרה לגופה ולשינויים כאלה ואחרים.

שלוש דרכים לבדוק את עצמך

הבדיקה העצמית יכולה להיעשות בשלוש דרכים שונות. ראשית יש לבדוק את השד בזמן שהידיים נמצאות גבוה מעל הראש. בדיקה נוספת יכולה להיערך תוך כדי אימוץ שרירי בית החזה והנחת הידיים על המותניים. בנוסף ניתן לבצע את הבדיקה תוך כדי התכופפות קדימה. למרות שניתן לאתר את הגידול על ידי בדיקה עצמית רופאים ממליצים גם על בדיקות נוספות במכון ממוגרפיה.

בדיקה ממוגרפית

בדיקת ממוגרפיה היא בעצם בדיקת רנטגן של השדיים ומתאימה במיוחד לנשים אשר לא מעידות על סימפטומים נלווים. מטרת הבדיקה היא לאתר את הגידול מוקדם ככל האפשר. בשלבים המוקדמים של הסרטן ישנם שינויים ממאירים שבאים לידי ביטוי בהופעתם של גושים קטנים שלרוב לא ניתן להבחין בהם. בדיקה ממוגרפית יעילה בדיוק בזמן זה כאשר הסימנים של הסרטן עוד לא ניתנים לאבחון על ידי החולה.

כירורגיה פלסטית משחזרת

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה