האם סוכן מכס יידרש להציג מסמכי הנהלת חשבונות בבית המשפט?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם סוכן מכס יידרש להציג מסמכי הנהלת חשבונות בבית המשפט? 

מאת   27/06/2012 |  נצפה 2005 פעמים

עו"ד גיל נדל, גלעד פז

בית משפט השלום בהרצליה קבע לאחרונה, כי כאשר סוכן מכס מגיש תביעה כספית נגד לקוחו בגין חוב שלא שולם, עליו לחשוף בבית המשפט את ספרי הנהלת החשבונות שלו, ולא די בהצגת שיקים שלא כובדו.
בכך, אפשר בית המשפט ללקוח רשות להתגונן נגד התביעה אשר תמשיך להתברר עד למתן פסק-הדין.

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

סוכן מכס הגיש תביעה נגד חברה לה סיפק שירותים, בגין מספר שיקים שחוללו. התביעה הוגשה גם כנגד בעלי תפקידים בחברה, שחתמו על ערבות לחובות החברה.
התביעה הוגשה בהליך של סדר דין מקוצר בגין חוב בסכום קצוב הנקוב בשיקים, כאשר מדובר בהליך משפטי שבו אין לנתבע זכות אוטומטית להתגונן, והוא נדרש לבקש את רשות בית המשפט להגיש כתב הגנה. הכלל הינו, כי במידה ובקשת הרשות להתגונן מגלה טענת הגנה שאינה סתמית, בדרך כלל בית המשפט נוטה לאפשר את הזכות להתגונן.

במקרה זה, טענו החברה ובעלי התפקידים שבה, כי סוכן המכס נהג כלפיהם במרמה וגבה ריבית בשיעורים מופרזים מעבר למותר על פי החוק, אך על מנת להוכיח טענה זו, הם מבקשים להציג בבית המשפט את ספרי הנהלת החשבונות של סוכן המכס, שטרם נחשפו.

סוכן המכס סירב לחשוף את ספרי הנהלת החשבונות וטען שעילת התביעה היא שטרית (חילול השיק).

החלטת בית המשפט:

בית המשפט קבע כי על סוכן המכס לחשוף את ספרי הנהלת החשבונות על מנת לבחון את טענת ההגנה של החברה ובעלי התפקידים שבה.
בית המשפט ציין כי עילת התביעה כנגד בעלי התפקידים (הערבים) בוודאי שאינה עילה שטרית (מכח השיק), ולכן יש לבחון את מערכת היחסים בין הצדדים בשלמותה, בטרם יינתן פסק-הדין בתביעה.

לאור זאת, אפשר בית המשפט לחברה ובעלי התפקידים רשות להתגונן כנגד התביעה, אשר תמשיך להתברר עד למתן פסק-הדין.

[תא"ק (שלום הרצליה) 47768-11-11, החלטה מיום 7.5.12, בפני כב' השופטת לימור ביבי-ממן. לא צוינו שמות ב"כ הצדדים].

הערות:

במקרה זה, היה יכול סוכן המכס להימנע מראש מן המחלוקת הבסיסית, באם היה מציג בתביעתו את כל המסמכים הרלוונטיים להתחשבנות בין הצדדים, לרבות הסכם שירותים בכתב, חשבוניות שוטפות, מסמכי הנהלת חשבונות ועוד. דווקא הרצון לבצע קיצור דרך, עמד בעוכריו של סוכן המכס, אשר יידרש עתה להציג את כל המסמכים הרלוונטיים.

 

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה