הסיבות להגדלת ההשקעה (גיוסים) בקרנות הנאמנות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הסיבות להגדלת ההשקעה (גיוסים) בקרנות הנאמנות 

מאת   24/06/2012 |  נצפה 1494 פעמים

לאחר הירידות החדות שהורגשו בחודש מאי, המשקיעים נזהרים מלהכנס להשקעות באפיקים מסוכנים. עם זאת, הם למדו גם מלקחי- העבר ומהנפילה בשנת 2008, ואינם ממהרים לפדות (או לממש), מתוך ראיה לטווח ארוך יותר.

אפיקי השקעה סולידיים

רב שווקי העולם מצביעים על מגמה שלילית וקיימים חששות של ממש מפני ההתרחשויות באירופה, עם העלייה החדה שנרשמה בתשואות של ספרד ואיטליה, הסובלות ממשבר חוב חמור. במקביל נרשמו ירידות שערים חדות גם במדדי הבורסה הישראלית. מדדי תל אביב 25, תל אביב 75 ותל אביב 100 רשמו כולם ירידות חדות של כ-8%. הירידות בשוק המקומי והחששות מפני המתרחש בעולם הביאו את המשקיעים הישראלים לגיוסים והגדלת השקעה בקרנות הסולידיות ? אג"ח מדינה וקרנות כספיות.

במהלך השבוע שחלף, קרנות אג"ח מדינה גייסו כ-340 מיליון שקל, הקרנות השיקליות רשמו גיוסים של כ-50 מיליון שקל והקרנות הכספיות רשמו גיוסים כ-130 מיליון שקל ? מדובר בעלייה לעומת השבוע שלפני כן. המגמה השלילית של הבורסה הביאה לקצב פדיונות מוגבר בקרב קרנות נאמנות מנייתיות עתירות סיכון. התחזקות הגיוסים בשבוע האחרון גדולה, במיוחד כאשר בוחנים מוצרים כגון קרן נאמנות מסורתית, אשר מתמחה באג"ח מדינה לעומת קרנות המשקיעות באפיקים קונצרניים ומנייתיים.

תנודתיות מופחתת ותשואה עדיפה בקרנות

במהלך חודש מאי, שהציג ירידות חדות בבורסה בתל אביב, ניכרו פערים משמעותיים בביצועיהן של קרנות הנאמנות. הירידות החדות ביותר בחודש מאי היו של מניות בהן הייתה חשיפה מוגברת לענף התקשורת, שהציג את הירידות החדות ביותר (בעיקר בגלל המהפכה בשוק הסלולר והפסדי החברות הגדולות הקיימות). בניכוי הקרנות האגרסיביות והממונפות, שיעורי ירידת קרנות הנאמנות הממוצעות היו בשיעורים דומים לירידות המדדים, אך נמצאו פערים משמעותיים בין ביצועי הקרנות השונים אשר נעו בין ירידות של כ-3% ועד למעל 11%, בתקופה בה הירידה ממוצעת במדדים עמדה על כ-8%.

למרות הירידות בבורסה, קיימות עדיין 16 קרנות נאמנות (מתוך 45) שהשיגו תשואות חיוביות מתחילת השנה בשיעורים של עד 12%, למרות הירידות החדות בחודש מאי. כאשר מסתכלים על טווחי זמן ארוכים יותר, נראה כי קרנות הנאמנות מפגרות מעט אחר המדדים, ככל הנראה בשל דמי- הניהול הגבוהים העומדים בשיעור של 2.7%. למרות התשואות הממוצעות, הנמוכות יחסית למדד, התנודתיות הממוצעת בקרב קרנות נאמנות היא נמוכה ביחס למדד עצמו. בקרנות תל אביב 25 לדוגמה, סטיית התקן היא כ?21.7% לעומת כ?24% במדד עצמו.

הפערים בין ביצועי קרנות הנאמנות השונים מדגישים את הצורך בבחירה סלקטיבית, ראייה לטווח ארוך של 3 שנים לפחות והצורך בפיזור ההשקעה בין קרנות נאמנות שונות, בעלות אופי שונה (אג"חי/ מנייתי/ מעורב).

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה