שיטות שונות של שחזור שד:
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

שיטות שונות של שחזור שד: 

מאת   20/06/2012 |  נצפה 1574 פעמים

בישראל יש מידי שנה כ- 4000 נשים שמאובחנות כחולות בסרטן השד. רוב הנשים הללו לעולם לא חשבו שהן תגענה למצב הזה. זה קשה להאמין אך ניתן לבצע שחזור שד גם שנים לאחר הכריתה, שחזור שד מחזיר לנשים רבות את הדימוי העצמי ודימוי הגוף של האישה, שיורד לאחר כריתת השד.

שיטה אחת של שחזור שד שקיימת היא שחזור מיד לאחר הכריתה. אצל נשים אשר התגלה אצלן גידול קטן ואין מעורבות של בלוטות הלימפה בבית השחי, קיימת האפשרות לבצע את תהליך שחזור שד בו זמנית עם ניתוח הכריתה. כחודש או חודשיים לאחר הניתוח, הרופא עשוי להמליץ על הליך משני בכדי להתאים את קווי המתאר של צורת השד וניתן לבצע אותו ללא אישפוז.

נשים אשר זקוקות לטיפולים נוספים, רצוי שימתינו לפחות שלושה עד שישה חודשים טרם שחזור שד, על מנת לאפשר התאוששות של הרקמות המקומיות באזור הכריתה או על מנת לאפשר החלמה מהשפעות של טיפול באמצעות תרופות או הקרנות.
שחזור שד תלוי במספר גורמים כגון: כמות העור שנותרה לאחר הניתוח, איכותו של העור, העדר או המצאות שרירי חזה, מקום המצאותה של הצלקת, ומצב השד הבריא.

שחזור שד הפשוט ביותר נעשה באמצעות שתל סיליקון המושתל מתחת לעור או השריר. שיטה שחזור שד זו מתאימה למקרים בהם הייתה כריתה חלקית של השד ונותר מספיק עור המאפשר הכנסת שתל הסיליקון ללא מתח.
במקרים בהם מעטפת העור איננה מספקת עבור שחזור שד, ישנו צורך בשימוש במשתל מתנפח או במרחיב רקמות שהוא משתל זמני אותו מרחיבים בהדרגה באמצעות הזרקת מי מלח, לאחר מכן בניתוח השני מוחלף במשתל סיליקון קבוע.
ישנם מקרים שבהם מעדיפים לבצע שחזור שד מרקמות של האישה עצמה , מבלי שימוש בשתל סיליקון. נשים אשר בעלות עודף עור ושומן באיזור הבטן ניתן לבצע במקביל ניתוח למתיחת בטן ולהשתמש ברקמות השומן והעור העודפות בכדי לבנות את השד ולבצע שחזור שד.

לפני ביצוע שחזור שד יש לוודא כי המטופלת מודעת לכל הסיכונים והיתרונות של הניתוח, ניתן לעשות זאת באמצעות התייעצות עם רופאים, קריאת מאמרים בנושא שחזור שד, התייעצות עם מטופלות שעברו או שללו שחזור שד ועוד.

השדיים הם, כידוע אחד מסמלי הנשויות המובהקים ביותר בדימוי הגוף של האישה ובתחושת הנשיות שלה. גילוי סרטן השד ובעיקר בתקופה שלאחר כריתת השד חלילה, האישה זקוקה לתמיכה נפשית ולסביבה עוטפת מאחר וישנו החשש מעצם המצאותו של הסרטן וגם עקב פגיעה בגוף האישה. ההחלטה לגבי שחזור שד הינה אישית בעיקרה ונעשית בשילוב עם הצוות המטפל.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה