מטפלים בבן משפחה? אתם לא לבד!
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מטפלים בבן משפחה? אתם לא לבד! 

מאת   11/06/2012 |  נצפה 3420 פעמים

פתאום זה נוחת עליך, הבלתי צפוי. משבר. אחד מבני משפחתך נפגע ומאבד את היכולת לטפל בעצמו. מצב היכול להיגרם מתאונה, נובע ממחלה או ממצב רפואי שהסתבך.

אירוע מוחי, התקף לב, סרטן, מחלה כרונית הדורשת טיפול מתמשך או כל מחלה קשה אחרת. עול הטיפול נופל עליך ואתה לא יודע מה לעשות. הפכת להיות חלק מקבוצה של בני זוג או ילדים בעלי סטאטוס חדש: בן משפחה מטפל. בדרך כלל המטפל הלא פורמלי, כלומר מטפל שאינו מקבל שכר בתמורה לטיפול המתמשך, הוא בן הזוג שנוטל על עצמו את הטיפול היומיומי בחולה.

במקרים רבים עול הטיפול נופל על הילדים שמוצאים עצמם במצב אישי המטלטל בין החיים שלהם, הקריירה, הבית, המשפחה שהקימו ובין הרצון להיות לצד ההורים, לעזור ולתמוך כמה שאפשר.

טבעי שהורה מגדל ילד, מטפל בו, מעניק לו אהבה, חום, תמיכה. הילד גדל מוגן, בטוח שההורה יהיה שם עצמאי, בריא ומתפקד, זמין בכל רגע בשבילו. זה עובד רק בסיפורים. החיים האמיתיים צופנים הפתעות, קשיים לא צפויים. ההתמודדויות הנדרשות לא פשוטות. גם הוויתורים.

בן משפחה מטפל נאלץ גם לתת תשובות למצב החדש וגם לשנות את חייו ולהתאימם למציאות אחרת: למי פונים? מה עושים? מי המטפלים או הרופאים הנכונים? מי ישלם עבור הימים שנשארים בבית? מה הזכויות המגיעות? מה החובות הנלווים? החיים משתנים ברגע, וצריך להסתגל במהירות , להגיב, להיערך נכון להתמודדות יומיומית קצרה או ארוכה. נדמה לך שאתה לבד, שרק לך זה קורה אך חשוב שתדע שאתה לא לבד.

ככל שהזמן עובר, הקושי גדל. גם אם המשפחה מכניסה מטפל פורמאלי, הטיפול הפיזי בחולה אמנם קל יותר אך המחיר האישי אותו משלם בן המשפחה המטפל אינו נעלם והשפעתו ניכרת בתחומים שונים. החל בתחום הכספי, שימוש בחסכונות, עלויות בלתי צפויות ועד לשינויים בתחום החברתי.

כל זה עלול להוביל לחולי של בן המשפחה המטפל, אם זה בהתפרצות של סוכרת, יתר לחץ דם או אפילו דיכאון. הבדידות, תחושה של חוסר אונים, שינויים נדרשים בבית הגורמים לתחושה שכלום אינו כפי שהיה, ויתור על עיסוקים וניתוק קשרים חברתיים כי החברים מתרחקים. המטפל מצידו מרגיש שאין לו ברירה ואין לו שליטה. זה לא צריך להיות כך.

ישנן דרכים להתמודד, למצוא סידור כדי שיאפשר לבן המשפחה המטפל לדאוג גם לעצמו. עליו להכיר שחל שינוי בחייו ולהבין את החשיבות לקחת זמן לעצמו, עליו להפנים את הצורך בבריאות וברווחה הנפשית שלו.

שרי גל - הגיל הפנימי, גרונטולוגית, יועצת ומנחה לגיל השלישי ולבני משפחה מטפלים.
הגיל הפנימי - הרצאות, סדנאות, אימון והעצמה לגיל המבוגר
054-2226080, gilpnimi@gmail.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה