בית המשפט לסוכן המכס- שילמת לצדדים שלישיים עבור הלקוח? תוכיח!
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

בית המשפט לסוכן המכס- שילמת לצדדים שלישיים עבור הלקוח? תוכיח! 

מאת   07/06/2012 |  נצפה 1458 פעמים

עו"ד גיל נדל, גלעד פז

 

בית משפט השלום בתל אביב דחה לאחרונה תביעה של סוכן מכס כנגד לקוח לשעבר שלו, חברת ד"ר ג'נסן.

סוכן המכס תבע כ-63,000 ש"ח בגין תשלומים שהעביר לטענתו לצדדים שלישיים עבור הלקוח, אך בית המשפט קבע כי לא הוכח שהסכומים הללו שולמו בפועל, ודחה את התביעה.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

 

חברת ד"ר גנסן השתמשה בשירותי סוכן המכס במשך כשנה וחצי, בשנים 2007-2008, עד שהקשר העסקי בין השתיים עלה על שרטון, לטענתה של ד"ר גנסן, עקב חוסר מקצועיות של סוכן המכס.

 

לאחר שחדלה ד"ר ג'נסן להשתמש בשירותי סוכן המכס, הגיש סוכן המכס תביעה ע"ס כ-63,000 ש"ח, כאשר חוב זה נבע מתשלומים אותם שילם סוכן המכס לצדדים שלישיים שונים בשמה של ד"ר ג'נסן, כמו בגין אחסנה בארץ ובחו"ל, למכון התקנים ועוד.

 

חברת ד"ר ג'נסן טענה כי עד למועד הגשת התביעה היא כלל לא ידעה על החוב. בנוסף, טענה כי סוכן המכס לא הוכיח שתשלומים אלה שולמו לצדדים שלישיים בפועל.

 

פסק-הדין:

 

בית המשפט קיבל את טענת ד"ר ג'נסן ודחה את התביעה. בית המשפט קבע כי סוכן המכס כלל לא הצליח להוכיח את העובדה כי הוא שילם את אותם תשלומים לצדדים שלישיים בשם ד"ר ג'נסן, ולא הציג חשבוניות או קבלות המעידות על התשלומים אותם ביצע.

 

שנית, הוכח בבית המשפט כי איש הקשר עם ד"ר ג'נסן אצל סוכן המכס היה רואה החשבון של סוכן המכס ורפרנטית נוספת, אך אלה לא הובאו לתת עדות.

 

לאור היעדר הקבלות ואי-מתן עדות של אנשי מפתח רלבנטיים, לא השתכנע בית המשפט בצדקת טענות סוכן המכס, ודחה את התביעה.

 

(ת"א (שלום ת"א) 33188-11-09, השופט רחמים כהן, פסק-דין מיום 18.4.12. ב"כ הצדדים – לסוכן המכס - עו"ד עמיר לבונטין, לד"ר ג'נסן- עו"ד שמעון גרוס).

 

מסקנות:

 

ביחסים הנהוגים בין סוכן מכס ללקוחו היבואן, פעמים רבות משלם סוכן המכס בשמו של היבואן תשלומים שונים, ולאחר מכן דורש מן היבואן החזר של אותם תשלומים.

במקרה זה, נכשל סוכן המכס בתביעתו היות ולא טרח להביא אסמכתאות בכתב המוכיחות כי נשא בפועל באותם תשלומים לצדדים שלישיים, וכי מדובר בתשלומים הקשורים לאותו יבואן.

ניתן להניח שסכום התביעה הנמוך, באופן יחסי (כ-60,000 ש"ח), גרם לסוכן המכס שלא להתאמץ ולא להביא עדויות נוספות ואסמכתאות להוכחת תביעתו, אך בסופו של דבר הדבר עמד בעוכריו.

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה