נזק גוף עקב תקיפת כלב - כיצד לתבוע פיצוי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

נזק גוף עקב תקיפת כלב - כיצד לתבוע פיצוי 

מאת   03/11/2005 |  נצפה 7444 פעמים
ביום 11.9.05 ניתן בבית משפט השלום ברחובות (ת.א 3028/04 רבחי נ' אלקלעי) פסק דין אשר עניינו נזק גוף שנגרם לאדם בעקבות נשיכת כלב. בפסק הדין חייב כב' השופט שרעבי את בעל הכלב בפיצוי הנפגע בשל נזק הגוף אשר נגרם לו לאחר שהעדיף את גרסת התובע.

למקרים של נזק גוף שנגרם מפגיעת כלב יוחדה בפקודת הנזיקין הוראת חוק אשר קובעת כי כאשר כלב פוגע באדם חייב בעליו של הכלב לפצות את הנפגע ואין חשיבות לכך אם הייתה התרשלות מצד בעלי הכלב או לא.

הוראת חוק זו באה להקל על הנפגעים עקב תקיפת כלבים שכן כל שנותר לתובע להוכיח הוא שאכן הוא ננשך בידי הכלב אשר בעליו נתבע ואת גובה הנזק שנגרם לו. כלומר גם אם בעל הכלב יוכיח כי נקט באמצעי זהירות על מנת למנוע את הנשיכה הרי שעדיין יהיה חייב בפיצוי התובע הננשך בגין נזקיו.

נוכח העובדה כי כלבים משמשים להגנה ושמירה במקומות מסוימים ועל מנת למנוע מצב אבסורדי שבו, למשל, גנב אשר נכנס לתוך בית וננשך על ידי כלבו של בעלי הבית יהיה זכאי לפיצוי, נקבע בחוק כי ההוראה שבעל הכלב הנושך יהיה חייב תמיד בפיצוי הנתבע הננשך לא תחול במקרים הבאים:
התגרות של הניזוק הננשך בכלב.
תקיפת הננשך את בעלי הכלב, את בן זוגו, הורו או ילדו של בעלי הכלב.
הסגת גבול של הננשך במקרקעין של בעלי הכלב.

הוכחת הנזק שנגרם לננשך על ידי הכלב צריכה להתבצע כמו בתביעת נזיקין אחרת - על ידי הבאת חוות דעת רפואית מטעם התובע הננשך אשר בה יקבע רופא את שיעור נזקיו של הננשך והאם נותרה לו נכות בעקבות הנשיכה.

כל האמור לעיל הינו נכון בנוגע לתביעה אזרחית של הננשך כנגד בעלי הכלב לפיצוי כספי. במקרים חמורים של פגיעה בגוף עקב תקיפת כלב יתכן שגם יוגש כתב אישום פלילי כנגד בעלי הכלב על ידי המדינה.


רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

עו"ד עופר סולר
מתמחה בנזקי גוף ודיני בריאות
הכותב הינו עו"ד העוסק בדיני נזיקין, רשלנות רפואית, תאונות דרכים ותאונות שונות. חבר בועדת רפואה ומשפט של לשכת עורכי הדין, חבר באגודה לרפואה ולמשפט בישראל, בעל השכלה רפואית.
תאונות עבודה
תאונות דרכים
רשלנות רפואית
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה