דליפת שתן - איך זה קרה לי פתאום?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

דליפת שתן - איך זה קרה לי פתאום? 

מאת   06/05/2012 |  נצפה 2198 פעמים

  "ככה סתם, פתאום צחקתי וחשתי שכמה טיפות זולגות לי ומרטיבות לי את התחתונים....."

  תיאור מוכר לנו הפיזיותרפיסטיות העוסקות בשיקום רצפת האגן. למעשה זוהי נורת הזהרה: שרירי רצפת האגן נחלשו! תופעת חולשה זו אינה מתרחשת באופן פתאומי אלא שקודמים לה: הריונות, לידות, עליה במשקל ועוד גורמים כאלה ואחרים המחלישים את אותה רצפה שלה תפקיד כל כך חשוב במניעת דליפות שתן וצואה ובמניעת צניחת אברי האגן קרי רחם ושלפוחית.

  דליפת שתן הינה תופעה שכיחה הפוגעת באיכות חיי שנים רבות בישראל ובעולם כולו. אחת מכל 4 נשים לפחות מדווחת על דליפת שתן במאמץ או בכלל ושכיחות התופעה אף עולה עם העליה בגיל. התלונה השכיחה ביותר היא דליפת שתן בזמן שיעול, עיטוש או צחוק ולעיתים מתלווה לכך גם קושי בהתאפקות או תכיפות במתן שתן.  

קיימות קבוצות סיכון באוכלוסיה להן סיכוי גבוה יותר לסבול מתופעת דליפת שתן בינהן: גננות, מורות, מטפלות בגיל הרך, אחיות בתי חולים ובתי אבות, נשים אשר במסגרת עבודתן נדרשות לסחיבת משאות כבדים קרי קרטונים, ציוד מטבח (קונדיטוריות, טבחיות) ובכלל, כל אמא הנדרשת להרמות חוזרות של ילדיה הצעירים, מי יותר ומי פחות. הסיבה לכך היא משום שרצפת האגן אינה לבד במערכה.


רצפת האגן נמצאת דרך קבע במערכת יחסי גומלין עם שריר הנשימה העיקר, הסרעפת. עם שרירי הגב והבטן. במצבים בהם נדרשת האישה לשימוש ממושך בקולה או לפעילות מאומצת של שרירי גב ובטן, כמתרחש בזמן עבודת הרמה חוזרנית, הרי שקיימת עליה בלחץ התוך בטני. במצב שכזה, אם השותפים של רצפת האגן או רצפת האגן עצמה אינם מתפקדים דיים הרי שיגרם הנזק.  

בנוסף, אין לשכוח את האלמנט הגנטי. לא פעם עולה כי לא רק האישה שפנתה סובלת מחולשה של שרירי רצפת האגן אלא גם האחות, האמא, הסבתא, ועוד.... הסיבה לכך הינה איכות הקולגן. הקולגן הוא אותו חלבון ממהווה את המרכיב העיקרי האחראי על איכות הסיבים הלבנים ברקמות החיבור, הגידים, הרצועות, העצמות ועוד.  

במקרים בהם איכותו אינה גבוהה מספיק, עשויה להופי חולשה של רקמות החיבור, ושאר ההאחמנטים האחראים על חולשת שרירי רצפת האגן ואז תתרחש הדליפה.  

הטיפול בבעיה הוא יחסית פשוט ומהיר. תרגול נכון עם פיזיותרפיסטית מומחית בתחום שיקום רצפת האגן יכול להביא לתוצאות מהירות ולשחרר את האישה מאי הנוחות שבדליפה.

הטיפול יכלול בדרך כלל הערכה כללית: יציבה, כח שרירי בטן וגב, כח שרירי נשימה ורצפת האגן. הטיפול עצמו יכלול הדרכה להתנהגות נכונה בחיי היומיום והדרכה לתרגול נכון של שרירי הנשימה, הבטן ורצפת האגן. מטרת הטיפול היא לתת למטופלת כלים לעבודה נכונה באופן עצמאי בבית שכן תרגול מסוג זה דורש התמדה ומצריך תרגול על בסיס יומיומי לאורך כל החיים.  

נטע אברהם בר-ניב BPT, M. Occ.H
פיזיותרפיסטית מוסמכת בוגרת אוניברסיטת תל-אביב ובעלת תואר שני בבריאות בתעסוקה מאוניברסיטת תל-אביב.השתלמה והתמחתה בתחום שיקום רצפת האגן אצל פרופ' פינייה והגב' ג'ואל סופיר בפריז, צרפת.עובדת ביחידה לשיקום רצפת האגן במכון הגסטרואנטרולוגי בבית החולים "שיבא" תל-השומר.מטפלת בנשים וגברים הסובלים מליקויים בתפקוד רצפת האגן.בנוסף לטיפול היחידני, מעבירה סדנאות קבוצתיות להעלאת המודעות לרצפת האגן הכוללות הרצאה ותרגול מעשי. עוסקת גם בטיפולים אורתופדים ומעבירה הדרכות בתחום הארגונומיה.מרכזת את תחום הטיפולים האורו-גניטלים  והאנו-רקטלים במרכז לטיפול משולב ברצפת האגן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה