איך לסייע לנהג הצעיר שלך להישאר בחיים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

איך לסייע לנהג הצעיר שלך להישאר בחיים 

מאת   05/05/2012 |  נצפה 3411 פעמים

קבלת רישיון נהיגה הוא אחד מטקסי ההתבגרות המרכזיים של החברה המודרנית, וזהו טקס שמייצג התבגרות וחופש אבל גם סכנה.

אלפי נהגים נפצעים ונהרגים כל שנה, ולמרבה הצער, לקבוצת הגיל של הנהגים החדשים 17-24, היא זו הדומיננטית ביותר בקרב נפגעי התאונות. ותאונות דרכים הן גם אחת מסיבות המוות בעלות השיעור הגבוה ביותר באוכלוסייה זו. בריאות טובה, תגובות מהירות והרבה שכל לא עוזרים לכם הרבה כשכמה טונות מתכת מתנגשות זו בזו במהירות של כמה עשרות קמ"ש.

אחת הבעיות החמורות של נהגים בכלל, וגם בני נוער, הן הסחות הדעת הן שנובעות מטלפונים סלולריים: שיחות, הודעות SMS, דואר אלקטרוני ויש אפילו שגולשים באינטרנט תוך כדי נהיגה. במכונית המודרנית יש הרבה אמצעי בטיחות - חגורות בטיחות, משענות הראש, כריות אויר, ABS ואפילו מצלמות וגלאי קרבה, אבל אפילו עם ציוד הבטיחות, נהיגה פרועה עדיין מסכנת את בני נוער ואת סביבתם. והבעיה העיקרית היא שרוב הצעירים, מטבעם, חשים ש – "לי זה לא יקרה".

ולמרות זאת יש כמה דברים שהורים מודעים יכולים לעשות כדי לצמצם את הסיכונים

• דרושים מספר חודשי נהיגה כדי לפתח את הנהיגה האוטומטית. חשוב לאפשר לבני הנוער להמשיך להתאמן בצורה מבוקרת בנהיגה גם אחרי שקיבלו רשיון

• נהיגת לילה קשה יותר. יש להקפיד לאפשר לנהג החדש להתנסות גם בנהיגת לילה מבוקרת.

• בני נוער נוהגים בטוח יותר כשהם עם המשפחה מאשר עם החברים. לפחות בתחילת הדרך, רצוי להקפיד על נהיגה מרובה עם נהג מנוסה שיוכל לעזור לפתח הרגלי נהיגה טובים. החוק המחייב נהיגה עם מלווה לנהג חדש הוא טוב – אבל הוא רק מגדיר את משך הזמן עד שהנהג יוכל לנהוג לבד. זו האחריות של ההורים לוודא שאכן הם מספקים מספיק התנסות בנהיגה מבוקרת במשך הזמן הזה.

• עייפות ואלכוהול הן שתיים מהסיבות הנפוצות לתאונות קשות. לצערנו, חיילים שישנים מעט כל השבוע ומנסים לדחוף את כל הבילוי לסוף השבוע הם מחזה נפוץ אצלנו, ולפעמים ייתכן שההורה צריך להיות "המבוגר האחראי" ולהציב גבול ברור.

כמו בכל נושא אחר, הגישה של ההורים לנושא תלויה באופי התקשורת עם הצעיר. ככל שהתקשורת הזו פתוחה יותר, כך יעלה הסיכוי שהמסרים שלכם ייקלטו ולא יידחו כהטפת מוסר משעמממת. אבל באופן כללי, אי אפשר לצפות שנהג צעיר שצפה בכם נוהגים בצורה מסוכנת במשך שנים, יגלה פתאום אחריות מעבר למה שראה ושמע כל חייו. ההשפעה שלכם על נהיגת בנכם או בתכם מתחילה מהילדות, ונמשכת כל עוד אתם יושבים באותה המכונית. גם אם עד היום לא הייתם במיטבכם, זה הזמן להתחיל.

ירון פלורנטל הוא מורה נהיגה בחיפהומרצה בקורסי נהיגה בטוחה.  התקשרו 0544667717 לשיעור התנסות ללא תשלום וללא התחייבות/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה