על החקירה במשטרה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

על החקירה במשטרה 

מאת   04/05/2012 |  נצפה 1131 פעמים

להלן מספר עצות למקרה בו זומנת כחשוד לחקירה במשטרה.

ראשית, זכותך להיוועץ עם עורך דין פלילי. נצל זכות זו, שכן לגרסתך במשטרה תהיה חשיבות רבה לאורך כל שלב ניהול המשפט. לעיתים תוצאות המשפט מוכרעות כבר בשלב החקירה. למרות שהחוקר מודיע לנחקר על זכות זו לפני תחילת החקירה, בפועל שואף החוקר לגבות גרסה ראשונית מוקדם ככל האפשר, עוד בטרם נפגש החשוד עם עורך דינו. לפיכך, זכותך לבקש לדחות את החקירה עד לאחר שתיפגש עם עורך דינך. אם החוקר מסרב לדחות את החקירה, ניתן לשמור על זכות השתיקה עד אשר תיוועץ עם עורך דין.

יצוין כי בעבר חוקרי המשטרה ניסו לעכב את המפגש הראשוני בין החשוד לעורך הדין הפלילי ככל הניתן, לעיתים תוך הטעיית עורך הדין הפלילי, על מנת לגבות את גרסתו הראשונית של החשוד בטרם ייפגש עם עורך הדין.

דבר שכיח היה שחוקרי המשטרה אמרו לעורך הדין הפלילי כי החשוד בזמן חקירה ועליו להמתין עד לסיום החקירה, בעוד שבפועל החקירה טרם החלה והיתה חובה על פי חוק למשטרה לאפשר לעורך הדין הפלילי להיפגש עם החשוד עוד לפני תחילת החקירה.

כיום המצב טוב יותר וחוקרי המשטרה מאפשרים את המפגש הראשוני בין החשוד לעורך הדין הפלילי על פי החוק, וזאת בעקבות פרשת יוני אלזם ז"ל (ע"פ 1301/06), שם זוכה יוני אלזם ז"ל (יצוין כי פסק הדין בערעור ניתן לאחר מותו של יוני אלזם ז"ל), לאחר שנקבע שחוקרי המשטרה הפרו את זכות ההיוועצות של יוני אלזם ז"ל עם עורך הדין, ופסלו את הודאותיו של יוני אלזם ז"ל, אשר היוו את הבסיס להרשעתו במשפט בביהמ"ש המחוזי.

שנית, "זכות השתיקה" עומדת לך לאורך כל החקירה. חשוב להבין, בעת החקירה חומר הראיות שבידי המשטרה חסוי. לעיתים החוקר בעצמו שרוי באפילה, אך נותן לך הרגשה כי למעשה יש לו ידע רב. אם גרסתך תסתור את חומר הראיות שבידי המשטרה, הדבר ישמש נגדך ולעיתים תהיה לך השלכה מכריעה על תוצאות המשפט.

לפיכך יש טעם רב לשמור על זכות השתיקה עד לסיום החקירה, ובמידה ומוגש כתב אישום, תוכל לעיין בכל חומר הראיות ולמסור את גרסתך בביהמ"ש.

לשמירה על "זכות השתיקה" יש מחיר, ונכון כי גרסה שמועלית רק בביהמ"ש ערכה פחות מגרסה שניתנה כבר בעת החקירה במשטרה, ונכון כי שמירה על "זכות השתיקה" עלולה לחזק את הראיות נגדך, ברם הנזק מגרסה במשטרה שסותרת את חומר החקירה גדול פי כמה, ולפיכך מייעצים עורכי דין פליליים רבים לשמור על זכות השתיקה לאורך כל החקירה.

לקריאה נוספת- חקירה במשטרה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה