סוכן מכס שלח כסף להפקדה והכסף נשדד- מי יישא באחריות?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

סוכן מכס שלח כסף להפקדה והכסף נשדד- מי יישא באחריות? 

מאת   30/04/2012 |  נצפה 2513 פעמים

עו"ד גיל נדל, גלעד פז

בית משפט השלום בתל אביב הכריע לאחרונה בשאלת האחריות לכספים שנשדדו מחברת שליחויות שביצעה שליחות של הפקדה בבנק. במקרה זה, עובד חברת השליחויות הוצמד כשליח יעודי ומיוחד לחברת סוכני מכס ומשלחת בינלאומית, אשר שלחה אותו לבצע הפקדה של 140, 000 ש"ח בסניף הבנק. השליח לטענתו נשדד בדרך לסניף, ובית המשפט הטיל אחריות מלאה על חברת השליחויות, בגין הסכום שנשדד.

עובדות המקרה והחלטת בית המשפט:

כאמור, חברת סוכני מכס ומשלחת בינלאומית ביקשה מחברת שליחויות לבצע עבורה הפקדת מזומן בסך של 140, 000 ש"ח בבנק. לאחר שהשליח נשדד, הגישה החברה תביעה נגד חברת השליחויות וטענה כי היא אחראית לנזק.

חברת השליחויות ניסתה להתנער מאחריותה למקרה, בטענה כי השליח הוצמד באופן בלעדי לשירותה של התובעת, ולכן הוא דווקא עובד שלה ולא עובד של חברת השליחויות. בית המשפט דחה את הטענה וקבע כי יחסי עובד-מעביד התקיימו גם התקיימו בין חברת השליחויות לבין השליח.

חברת סוכני המכס ביקשה להטיל אחריות על חברת השליחויות מכוחם של שני חוקים נוספים: חוק השומרים וחוק חוזה קבלנות. באשר לאחריות מכוחו של חוק השומרים, מכיוון שחברת השליחויות גובה תשלום בעבור ביצוע השליחות, הרי שהיא מוגדרת עפ"י החוק כשומר בשכר. שומר שכזה נושא באחריות מוגברת למיטלטלין עליהם הוא הופקד, וחייב לפצות את בעל המיטלטלין על כל נזק אשר נגרם להם כאשר היו באחריותו, בסייג של כח עליון או אירוע אשר לא היה ניתן לצפותו. במקרה שלפנינו, קבע בית המשפט כי שוד של שליח בדרכו להפקדת מזומן בסכום גדול, הינו אירוע אשר ניתן לצפותו, ולכן חברת השליחויות לא תהנה מן הפטור הקבוע בחוק.

ביחס לחוק חוזה קבלנות, טענה התובעת כי היות ובין הצדדים (חברת סוכני המכס וחברת השליחויות) נכרת חוזה למתן שירותים, נושאת חברת השליחויות באחריות. חברת השליחויות טענה מצידה, כי חוק חוזה קבלנות לא חל, היות ולא נחתם חוזה בכתב בין הצדדים. בית המשפט קבע כי לאור הראיות שהוצגו, הוכח שהתקיימה התקשרות בין הצדדים ולכן החוק חל.

בית המשפט מצא כי חברת השליחויות נושאת באחריות גם מכח דיני הרשלנות. לשיטתו של בית המשפט, חברת השליחויות בצעה ומבצעת עבור לקוחותיה, לרבות התובעת, שליחויות של העברת והפקדת כספים כדבר שבשגרה, למרות שבתחילה הכחישה עובדה זאת. עוד נמצא, כי הנתבעת מבצעת שליחויות אלו מבלי לנקוט באמצעי אבטחה מיוחדים ובתעריף רגיל.

בסופו של דבר, נפסק כי חברת השליחויות נושאת באחריות מלאה להפסד הכספי שנגרם לחברת סוכני המכס והמשלחת הבינלאומית בשל השוד, וחברת השליחויות חויבה לשלם סכום של כ-140, 000 ש"ח בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 15, 000 ש"ח

(ת.א. (שלום ת"א) 64922-07 אלישר בע"מ נ' לביא שליחויות 1991 בע"מ, השופטת שרון גלר, פסק-דין מיום 1.2.12. ב"כ הצדדים- לאלישר- עו"ד גבאי, ללביא- עו"ד חוגי).

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה